Evaluation of intergenerational transmission of motherhood with projective tests
Anneliğin iletiminde kuşaklararası aktarımın projektif testlerle değerlendirilmesi
- Tez No: 755511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM ERDEM ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı, anneliğin kuşaklararası aktarımını incelemek ve anne-kız ilişkisinin ana hatlarını psikanalitik bir bakış açısıyla ele almaktır. Çalışmaya dört farklı aileden on iki gönüllü katılımcı katılmıştır. Katılımcılar anne olan üç kuşak kadından oluşmaktadır: Anneanne, kız ve kız torun. Gönüllü katılımcılara yarı-yapılandırılmış görüşmeler ile projektif testler arasında yer alan Rorschach ve Tematik Algı Testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular Fransız Okulu yaklaşımına göre değerlendirilmiştir. Çalışma bulguları, anneliğin kuşaklararası aktarımı kapsamında erken dönem ilişkilerdeki problematiğe, anne ile özdeşleşme sorunlarına ve anne ile ayrışma süreçlerinde yaşanan güçlüklere işaret etmektedir. Anneden kıza aktarılanlara ilişkin olarak anneliğin tanımı, hamilelik süreci, nesne seçimleri ve nesne ilişkileri projektif testler ve görüşmeler kapsamında nesiller boyunca ele alınan önemli kavramlardır. Elde edilen bulgular teorik literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Son olarak, bu çalışmanın sınırlılıkları ve güçlü yönleri ile gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the intergenerational transmission of motherhood and to follow the main lines of the mother-daughter relationship from a psychoanalytic perspective. Twelve voluntary participants from four different families participated in the study. The participants consisted of three generations of women who were mothers: Grandmother, daughter, and granddaughter. Semi-structured interviews and the Rorschach and Thematic Apperception Test, which are among the projective tests, were applied to the volunteer participants. The results were evaluated based on the approach of the French School. Study findings have shown that there are problems in early relationships, issues in identification with the mother, and difficulties experienced in separation processes from the mother in the context of intergenerational transmission of motherhood. Regarding what is transmitted from a mother to her daughter, description of motherhood, pregnancy process, object choices, and object relations are the significant concepts that were elaborated over generations within the content of projective tests and interviews. The findings obtained were discussed in the framework of theoretical background. Finally, the limitations and strengths of this study and suggestions for future research were introduced.