Role of ionic liquids on the reactivity and selectivity ofdiels-alder reactions and single site catalysts
Diels-alder reaksiyonlarının ve tek atom merkezli katalizorlerin reaktivite ve seçicilikleri üzerine iyonik sıvıların rolü
  1. Tez No: 755515
  2. Yazar: DENİZ AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İLKNUR DOĞAN, PROF. DR. VİKTORYA AVİYENTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
İyonik sıvılar (IL'ler), yüksek termal kararlılık, yüksek kimyasal inertlik, iletkenlik, organik ve inorganik maddeleri çözme yetenekleri gibi özelliklerinden dolayı ilgi görmüştür. Çözücü, sentez ve kataliz gibi çok çeşitli uygulamalar için avantajlar sunan bu özellikleri ayarlamak mümkündür. Bu tezde, IL'lerin solvent ve ligand etkileri, organik reaksiyonlar ve tek bölgeli katalizörler (SAC'ler) durumunda Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (YFT) kullanılarak araştırılmıştır. Daha sonra, SAC'lerin elektron verici/alıcı özelliklerinin, Ir/Rh içeren komplekslerin katalitik aktiviteleri ve stabiliteleri üzerindeki etkisi, hesaplama araçları vasıtasıyla incelenmiştir. İlk olarak, Diels-Alder reaksiyonlarında çözücü olarak IL'lerin rolü modellenmiştir. IL'lerin dienofillerle hidrojen bağı etkileşimlerine sahip olabileceği ve bu nedenle endo seçiciliği ve Diels-Alder reaksiyonlarının hızını önemli ölçüde etkilediği gerçeği değerlendirilmiştir. Aktif bölgelerin elektronik özellikleri ve katalizörlerin kararlılıkları üzerindeki etkilerini anlamak için SiO2, γ-Al2O3 ve MgO destekli-Ir(CO)2 komplekslerinin varlığında atomik olarak dağılmış katalizörler analiz edilmiştir. Bu çalışma sonrasında, [Bmim][OAc] ve [Bmim][PF6] varlığında IL kaplı/kaplanmamıs¸ MgO destekli Ir(CO)2 kompleksler kullanılarak IL'lerin elektron verici/alıcı özellikleri ele alınmıştır. Tek bölgeli katalizörlerin katalitik özellikleri üzerindeki ligand etkilerini anlamak için, zeolit destekli Rh(CO)2 kompleksleri durumunda karbonil ve asetilen grupları arasındaki ligand modifikasyon reaksiyonları, proton hareketliliği dikkate alınarak modellenmiştir. Son olarak, γ-Al4O6 destekli Ir(CO)2 kompleksi üzerinde 1,3-BD hidrojenasyon reaksiyon mekanizması incelenmiş ve 1-buten seçiciliğindeki nedenler açıklığa kavuşturulmuştur. Genel olarak, bu çalışma IL'lerin kimyasal reaksiyonlar ve katalitik sistemler uzerindeki solvent ve ligand etkilerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Ionic liquids (ILs) have gained interest because of their features such as high thermal stability, high chemical inertness, conductivity, their ability to dissolve organic and inorganic substances. It is possible to tune these properties offering advantages for a wide range of applications namely solutions, synthesis and catalysis. In this thesis, the solvent and ligand effects of ILs are investigated in the case of organic reactions and single-site catalysts (SACs) by using Density Functional Theory (DFT). Then, the influence of electron-donor/acceptor properties of the SACs on the catalytic activities and stabilities of Ir/Rh including complexes are examined by means of computational tools. Firstly, the role of ILs as solvents in the Diels-Alder reactions is modeled. The fact that ILs can have hydrogen bonding interactions with the dienophiles, and thus significantly affect the endo selectivity and the rate of the Diels-Alder reactions has been assessed. The atomically dispersed catalysts in the presence of SiO2-, γ-Al2O3- and MgO supported-Ir(CO)2 complexes are analyzed in order to understand the support effects on the electronic properties of the active sites and stabilities of the catalysts. Chapter 5 deals with the electron-donor/acceptor properties of ILs by using IL coated/uncoated MgO supported Ir(CO)2 complexes in the presence of [Bmim][OAc] and [Bmim][PF6]. In order to understand the ligand effects on the catalytic properties of the SACs, ligand modification reactions between carbonyl and acetylene groups in the case of zeolite-supported Rh(CO)2 complexes are modeled by considering the proton mobility. Finally, the hydrogenation reaction mechanisms for 1,3-butadiene over γ-Al4O6 supported Ir(CO)2 complex is studied and the reasons behind the 1-butene selectivity have been clarified. Overall, this study contributes to a better understanding of the solvent and ligand effects of ILs on the chemical reactions and the catalytic systems.