Art Nouveau döneminde sanat akımının tekstil üzerine yansımaları
Reflection of the art movement on textile in the Art Nouveay period
  1. Tez No: 755516
  2. Yazar: NURAY ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de Art Nouveau Döneminde Sanat Akımının tekstil üzerine yansımalarının incelenmesidir. Moda tasarım alanında yayınlanan araştırmaların eğilimini tespit etmek ve bu bağlamda ilgili alana öneriler sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de Ulusal dergideki 25 makale ve farklı üniversitede yürütülen tezler incelenmiştir. İlgili yayınlarlar değerlendirilmek için literatürden yararlanılarak revize edilip kullanılmıştır. İlgili çalışmanın künyesi olan Art Nouveau döneminde sanat akımının tekstil üzerine yansımaları, Tekstil ve moda tasarım, araştırma yöntemi, veri toplama araçları, örneklemi, veri analiz yöntemi ve çalışmanın sonuçları bulunmaktadır. Araştırma Modeli Araştırma nitel bir yaklaşımla yapılandırılmıştır. Bu çalışma kapsamında nitel araştırma türlerinden betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre Türkiye'de Art Nouveau sanat akımının tekstil üzerine yansımalarının giderek Arttığı belirlenmiştir. Bunun yanında Art Nouveau döneminde sanat akımının tekstil üzerine yansımalarına yönelik tezlerin ise yüksek lisans tezleri üzerinde yoğunlaştığı görülmüştür. Çalışmadan elde edilen sonuçların alanda gerçekleştirilen çalışmaların güçlü ve eksik yönlerini görme açısından yararlı olacağı, gelecek çalışmalara yön vermede belirleyici bir kaynak olarak kullanılabileceği ve araştırma yapan diğer araştırmacılara rehber olabileceği düşünülmektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the reflections of the Art Movement on textiles in the Art Nouveau Period in Turkey. To identify yhe trend of research published in the field of fashion design and to offer suggestions to the relevant field in this context. For this purpose. 25 Articles in the national journal and theses conducted in different universities in Turkey were examined. Relevant publications were revised and used to evaluate the literatüre. Reflections of the Art movement on textile in the Art Nouveau period, which is the tagline of the related study, Textile and Fashion design, research method, data collection tools, samples, data analysis method and results of the study. Researchmodel the research was structured with a qualitive approach. In this study, descriptive analysis, one of the qualitive research types, was used. According to the findings of the research, it has been determined that the reflections of the Art Nouveau Art movement on textiles are icreasing in Turkey. In addition, it was seen that the theses on the reflections of the Art Nouveau period concentrated on the master's theses. It is thought that the results obtained from the study will be useful in terms of seeing the strenghts and deficiencies of the studies carried out in the field, can be used as a determining source in guiding future studies and can be a guide for other researchers doing research.