Döviz kuru ve enflasyon ilişkisinin dinamik analizi
  1. Tez No: 755521
  2. Yazar: ERHAN EŞSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Döviz kuru ve enflasyon makroekonominin temel değişkenleri arasında önemli bir yeri teşkil etmektedir. Literatürde döviz kurunun enflasyon üzerindeki etkisi geçiş yöntemiyle açıklanmaktadır. Döviz kurunun geçiş etkisi, tek fiyat kanunu ve satın alma gücü bazında sınıflandırılmıştır. Bu çalışmada; döviz kuru politikası uygulanmış ve döviz kurunun geçiş etkisi hem teorik hem de ampirik açıdan incelenmiştir. Çalışma kapsamında incelenen veriler neticesinde, döviz kuru ile enflasyon arasında uzun dönemli ve dinamik bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Exchange rate and inflation constitute an important place among the main variables of the macroeconomy. In the literature, the effect of exchange rate on inflation is explained using the pass-through method. The pass-through effect of the exchange rate is classified on the basis of the law of one price and purchasing power. In this study; exchange rate policy was applied and the pass-through effect of the exchange rate was examined both theoretically and empirically. As a result of the data examined within the scope of the study, it has been determined that there is a long-term and dynamic relationship between the exchange rate and inflation.