10-14 yaş futbolcularda life kinetik egzersizlerinin teknik beceri ve motor beceri performansına etkisi
The effect of life kinetic exercise on technical skills and motor skill performance in 10-14 YEARS old football players
- Tez No: 755522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Life Kinetik hakkında literatürde çok az sayıda araştırmaya rastlanmıştır. Kulüplerin alt yapılarında sıklıkla kullanılmaya başlanan Life Kinetik egzersizlerinin futbolcuların teknik beceri ve motor beceri performansına etkisinin bilimdeki yeri büyük önem kazanmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada life kinetik egzersizlerinin; futbolcuların teknik beceri ve motor beceri performansına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Çarşambaspor kulübünde haftanın en az üç günü aktif olarak antrenmanlara devam eden; 20 deney grubu ve 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 40 futbolcu üzerinde yapıldı. Kontrol grubu rutin antrenmanlarına devam ederken, deney grubundan rutin antrenmanlarına ilave olarak haftanın 3 günü, 8 hafta boyunca Life Kinetik egzersizleri ile 30 dakika çalışması istendi, çalışmalar sonucunda, futbolculara Mor ve Christian Futbol Yetenek Testi, Yeagley Futbol Testi ve Motor Beceri testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Very few studies have been found in the literature on Life Kinetics. The effect of the Life Kinetic exercises, which are frequently used in the infrastructure of the clubs, on the technical skills and motor skill performance of the football players is of great importance in science. Therefore, in this study, life kinetic exercises; Investigation of the effect of football players on technical skills and motor skill performance intended. At least three days a week, actively continuing training in the research Çarşambaspor club; It was performed on a total of 40 football players, 20 in the experimental group and 20 in the control group. While the control group continued their routine training, the experimental group was asked to work for 30 minutes with Life Kinetic exercises for 8 weeks, 3 days a week, in addition to their routine training.