Türkiye'de besin desteği kullanma durumunun ve ilişkili etmenlerin incelenmesi
Investigation of nutritional supplement use and related factors in Turkey
  1. Tez No: 755525
  2. Yazar: ÖZGE ŞURA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BEGÜM KALYONCU ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Türkiye'de besin desteği kullanımına ilişkin faktörler yeterli düzeyde tanımlanmamıştır. Bu sebeple bu çalışmanın temel amacı Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması (TBSA) 2017 verilerini kullanarak Türkiye'de yaşayan bireylerin besin desteği kullanım durumları ile ilişkili etmenleri incelemektir. Materyal Metod: TBSA, Türkiye'nin beslenme ve sağlık verilerinin oluşturmak için Sağlık Bakanlığı tarafından belli aralıklarla yapılan Türkiye temsiliyeti olan kesitsel nitelikte bir çalışmadır. TBSA 2017, Sağlık Bakanlığı'na bağlı diyetisyenler tarafından yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada TBSA 2017'ye katılan 15 yaş ve üzeri 12977 katılımcının besin desteği kullanım durumu ve ilişkili faktörler incelenmiştir. Analizlerde ağırlıklandırma yapılmıştır. Besin desteği kullanımı üzerinde etkili olan değişkenlerin belirlenmesi için tekli ve çoklu lojistik regresyon analizinden yararlanılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS (versiyon 26) ve R programlama dili (versiyon 4.2.0) kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Factors related to the use of dietary supplements in Turkey have not been adequately defined. For this reason, the main purpose of this study is to examine the factors associated with the nutritional support use status of individuals living in Turkey by using the 2017 data of the Turkey Nutrition and Health Survey (TBSA). Material Method: TBSA is a cross-sectional study, which is the representation of Turkey, which is made periodically by the Ministry of Health in order to create Turkey's nutrition and health data. TBSA 2017 was carried out face to face by dietitians affiliated to the Ministry of Health.In this study, dietary supplements usage status and related factors of 12977 participants aged 15 and over who participated in TBSA 2017 were examined. Weighting was done in the analysis. Single and multiple logistic regression analysis was used to determine the variables that affect the use of nutritional support. Analysis of data is made by using IBM SPSS (version 26) and R programming language (version 4.2.0).