The effects of emotional marketing on consumer product perception, brand awareness and purchase decision
Duygusal pazarlamanın tüketici ürün algısı, marka bilinci ve satın alma kararı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 755526
  2. Yazar: STEPHANE WAREN REPANDA IWOLO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmada duygusal pazarlama, tüketici ürün algısı, marka bilinirliği ve satın alma kararı konuları ele alınmaktadır. Çalışma, duygusal pazarlamanın tüketicilerin ürün algısı, marka bilinci ve satın alma kararı üzerine etkisinin olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Konya ilinde faaliyet gösteren kamu ve vakıf üniversiteleri öğrencileri araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırma örnekleminin belirlenmesinde basit tesadüfü örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Böylece ankete katılan örneklem grubunun algılarına yönelik yapılan anket soruna vermiş olduğu yanıtların yanlılığı önlenmeye çalışılmıştır. Toplamda 388 katılımcı bu çalışmaya katılmıştır. Verilerin normalliği için çarpıklık, basıklık katsayıları, PP-Plot grafikleri ve Anderson Darling normallik testi kullanılmıştır. Bununla birlikte varyansların homojenliği Levene homojenlik testiyle kontrol edilmiştir. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, Açımlayıcı Faktör Analizi (EFA) analizleriyle değerlendirilmiştir. Bu analizler IPSS 25 ve Amos 21 yazılımları aracılıyla gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda, duygusal pazarlama unsurlarının tüketici ürün algısı, marka bilinirliği ve satın alma kararı üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study, emotional marketing, consumer product perception, brand awareness, and purchasing decision are discussed. The study aims to determine whether emotional marketing affects consumers' product perception, brand awareness, and purchasing decisions. In the research, students from public and foundation universities operating in Konya constitute the universe of the research. A Simple random sampling method was used to determine the research sample. Thus, it was tried to prevent the bias of the answers given to the question in the survey conducted on the perceptions of the sample group participating in the survey. A total of 388 participants participated in this study. Skewness, kurtosis coefficients, PP-Plot plots, and Anderson Darling normality test were used for the normality of the data. However, the homogeneity of the variances was checked with the Level of homogeneity test. Data were evaluated with descriptive statistics, Exploratory Factor Analysis (EFA), Confirmatory Factor Analysis (DFA), and Structural Equation Modeling analyses. These analyzes were carried out using IPSS 21 and Amos 21 software. As a result of the analysis, it was seen that emotional marketing elements have a positive effect on consumer product perception, brand awareness, and purchasing decisions.