İnsan hakları bağlamında Avrupa Parlamentosu'ndaki siyasi grupların sığınma ve göç politikası
Asylum and migration policy of political groups in the European Parliament in the context of human rights
- Tez No: 755528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL EMRE DENİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İnsanlık tarihinin var olmasıyla beraber göç olgusunun da var olduğu söylenilebilmektedir. Göçmenlerin göç ettikleri ülkelerde birçok değişikliğe yol açtığı bilinmektedir. Göç hareketlerinin başlaması ile birlikte ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel ve diğer alanlarda değişimler yaşanmaktadır. Avrupa Birliği'nin yaşam standartlarının iyi olması, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına duyarlı olması nedeniyle göç hareketlerinin hedef noktası haline gelmiştir. Avrupa Birliği'ne doğru yol alan göçmenlerin çoğu, sığınma başvurusunda bulunmaktadır. Avrupa Birliği son dönemlerde yaşanan kitlesel göç hareketleri nedeniyle büyük zorluklar yaşamaktadır. Avrupa Birliğine yapılan toplu göç akınları, Birliğin değerlerinin sınanmasına yol açmıştır. Avrupa Birliği toplu göçler ile baş edebilmek için güvenlik eksenli politikalar yürütmeye başlamıştır. Göç ve sığınma konusunda yürüttüğü politikalar, insan hakları sorunlarının oluşmasına yol açmıştır. Bu çalışmada insan haklarının tanımı yapıldıktan sonra tarihsel süreçte geçirdiği aşamalar incelenmiştir. Sonrasında Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu ve bünyesindeki siyasi gruplar detaylı bir biçimde ele alınmıştır. Göçmen, sığınmacı, mülteci kavramları arasındaki farklılıklar ortaya konulduktan sonra uluslararası sözleşmeler bağlamında sığınma ve göç durumunda insan haklarının neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Avrupa Parlamentosu bünyesindeki 7 siyasi grubun sığınma ve göç politikası incelenmiştir. Böylece 7 siyasi grubun sığınma ve göç politikasının insan hakları bağlamındaki duyarlılığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It can be said that along with the existence of human history, there is also the phenomenon of migration. It is known that immigrants cause many changes in the countries they migrate to. With the beginning of migration, there are changes in economic, political, social, cultural and other fields. The European Union has become the target point of migration movements due to its good living standards, democracy, rule of law and sensitivity to human rights. Most of the migrants on their way to the European Union apply for asylum. The European Union has been experiencing great difficulties due to the mass migration movements in recent times. Mass migration flows to the European Union has put the values of the Union to the test. The European Union has started to implement security-oriented policies in order to cope with mass migrations. Its policies on immigration and asylum have led to the emergence of human rights problems. In this study, after the definition of human rights, the stages it went through in the historical process have been examined. Afterwards, the European Union, the European Parliament and its political groups are discussed in detail. After revealing the differences between the concepts of immigrant, asylum seeker and refugee, it has been tried to determine what human rights are in the case of asylum and migration in the context of international conventions. The asylum and immigration policies of 7 political groups within the European Parliament have been examined. Thus, the sensitivity of the asylum and immigration policies of 7 political groups in the context of human rights has been evaluated.