Design of a self-adjusting and self-powered dynamic vibration absorber
Kendini ayarlayabilen ve kendi gücünü sağlayan bir dinamik titreşim yutucusu tasarımı
  1. Tez No: 755527
  2. Yazar: BEDRİ SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada dinamik titreşim yutucusu olarak kullanılabilecek, uyarlanabilir, kendini ayarlayan, taban uyarımlı bir rezonatör anlatılmıştır. Yalnızca harici titreşim enerjisini kullanarak kendi gücünü sağlayan bir ayarlama alt sistemi tasarlanmıştır. Bu sayede sistem, elektronik sensör veya eyleyici kullanmadan ve tamamen mekanik olarak harici bir elektrik kaynağı olmadan çalışır. Sistem, etkin uzunluğu değişebilen ve değiştikçe sistemin rezonans frekansını değiştiren bir kaldıraç içerir. Rezonans frekansı uyarma frekansı ile eşleştiğinde, kaldıracın anlık dönme merkezi tabana bağlı menteşe ile çakışır. Uyarma frekansı değiştikçe sistem, tabandaki uyarıyı absorbe etmek ve titreşimi dinamik titreşim yutucusunun ana kütlesine aktarmak için rezonans frekansını uyarma frekansıyla çakışacak şekilde kaldıraç oranını ayarlar. Sistem, maksimum titreşim çıkışı için optimum kaldıraç oranını ayarlar. Sistemin hareket denklemi türetilmiş ve anlık dönme merkezin konumu analitik olarak hesaplanmıştır. Ek olarak, sistemin tepkisini karşılaştırmak ve doğrulamak amacıyla simülasyonlar yapılmıştır. Nümerik simülasyonlar ile rezonans koşulunun çalışma frekansı aralığında sağlandığı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an adaptive self-tuning base-excited resonator, which can be used as a vibration absorber system, is described. A self-powered tuning subsystem that only uses external vibration energy is designed. Hence, no electronic sensor or actuator is used and the fully mechanical system functions without an external electrical source. The system contains a lever, whose effective length can change, which in turn changes the resonance frequency of the system. When the resonance frequency matches the excitation frequency, the instant center of zero velocity of the lever coincides with the hinge attached to the base. As the excitation frequency changes, the system changes the lever ratio in such way to bring out resonance frequency to coincide with the excitation frequency to absorb excitation at the base and transfer the vibration to the main mass of the absorber. The system self-tunes to the optimum lever ratio for maximum vibration output. The equation of motion of the system is derived and the location of the instant center is calculated analytically. In addition, simulations are carried out to compare and confirm the response of the system. The numerical simulations verify that the resonance condition is achieved in the working frequency range.