Psoriasis hastalarında geriatrik yaş grubunda malnutrisyon sıklığı ve hastalık şiddeti ile ilişkisi
The frequency of malnutrition and its relationship with the severity of the disease in the geriatric age group in psoriasis patients
- Tez No: 755575
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN FEHMİ AKÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Psoriasis genel popülasyonda prevalansının %1,5-2 olduğu kabul edilen, sık görülen, atak ve remisyon dönemleri ile seyreden kronik, enflamasyonla karakterize bir hastalıktır. Malnütrisyon; enerji, protein ve diğer besin ögelerinin uygunsuz beslenme nedeni ile yetersiz, dengesiz veya fazla alınması ya da hastalıklara bağlı beslenme bozukluğu sebebiyle vücut yapısının ve fonksiyonlarının olumsuz yönde etkilendiği bir durumdur. Malnutrisyon sağlıklı popülasyonda görülmekle birlikte komorbid hastalıkları olan kişilerde de sıklıkla görülmektedir. Malnutrisyon varlığı yaşlı hasta grubunda mortalite ve ya morbidite ile sonuçlanabilmektedir. Psoriasis ile birlikte görülen hastalıklar konusunda yapılan birçok çalışma olmakla birlikte psoriasisli hastalarda geriatrik yaş grubunun önemli geriatrik sendromlardan biri olan ve bu yaş grubunda hastaların tüm yaşamını ve mevcut hastalıklarının prognozunu ve tedavi sürecini etkileyen malnutrisyon konusunda yapılmış ayrıntılı bir çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Psoriasisin geriatrik yaş grubunda malnutrisyon sıklığını arttırıp arttırmadığı ve hastalığın geriatrik yaş grubunda şiddeti arttıkça malnutrisyonun sıklığını ya da şiddetini arttırıp arttırmadığının araştırılması planlanmış ve bu doğrultuda çalışmada birincil olarak geriatrik yaş grubundaki psoriasis hastalarında malnutrisyon sıklığının belirlenmesi amaçlanmıştır. İkincil amaç ise psoriasisde hastalık şiddetinin malnutrisyon ile ilişkisinin saptanması olarak belirlenmiştir. Bu şekilde geriatrik psoriasis hastalarının hem hastalığının şiddeti değerlendirilecek hem de tedavi sürecinde olası bir risk oluşturabilecek olan malnutrisyon erken dönemde tanınabilecektir. Bu da hekim ve hasta yönünden farkındalık oluşturulabilecektir. Bu çalışmada Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Psoriasis polikliniğinde izlenmekte olan 60 yaş üzeri 32 gönüllü psoriasis hastası çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden psoriasis hastaları çalışma hakkında bilgilendirilip, onam formu imzalatılmıştır. KESİTSEL olan bu çalışmada tüm hastalardan yapılan görüşme ile hasta anket formu doldurmuş, yaşlılarda beslenme durumunun değerlendirilmesinde kullanılması ESPEN tarafından da önerilen bir yöntem olan MNA testi uygulanamış ve hastaların PAŞİ değerleri kaydedilmiştir. Daha sonra hasta grupları yaş gruplarına göre ayrılarak malnutrisyon sıklığı ve hastalık ile ilişkilendirilmesi yapılmıştır. SPSS 21.0 çalışmada bilgisayar programı olarak kullanılmıştır. Tanımlayıcı analizlerden olan frekans dağılımları kullanılmıştır. Ayrıca sayısal verilerin analizinde ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum, yüzde vb tanımlayıcı değerler hesaplanmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu histogram ve olasılık grafiklerinin yanısıra sayısal verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogrov Simirnov testi ile incelenmiştir.“Student t testi”“One Way Anova”testi, ki-kare testi, Mann Whitney testi ve ya“Kruskal-Wallis”,“Fisher's Exact Test”istatistiği kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Spearman korelasyon testleri kullanılarak MNA ve PAŞİ indeksi ile farklı parametreler arası ilişki araştırılmıştır. Malnütrisyon riski ile ilişkili faktörleri belirlemek için analiz olarak çok-değişkenli lojistik regresyon kullanılmıştır. Öncelikle tek değişkenli- ikili lojistik regresyon yapılmıştır. Bu analizde p değeri
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic, inflammatory disease characterized by a common occurrence and episodes of attack and remission, with a prevalence of 1.5-2% in the general population. Malnutrition; is a condition in which body structure and functions are adversely affected due to insufficient, unbalanced or excessive intake of energy, protein and other nutrients due to improper nutrition or nutritional disorder due to diseases. Although malnutrition is seen in the healthy population, it is also frequently seen in people who have comorbid illnesses. The presence of malnutrition may result in mortality or morbidity in the elderly patient group. Although there are many studies on psoriasis, there is no detailed study in the literature on malnutrition, which is one of the important geriatric syndromes of the geriatric age group in patients with psoriasis and affects the whole life of the patients in this age group and the prognosis and treatment process of the existing diseases. It's planned to investigate whether psoriasis increases the frequency of malnutrition in elderly and whether it increases the frequency or severity of malnutrition as the severity of the disease increases. The primary aim of the study is to determine the frequency of malnutrition in psoriasis patients in the geriatric age group. The secondary aim is determining the relationship between the severity of the disease and malnutrition in psoriasis of elderly. In this way, both the severity of the disease of geriatric psoriasis patients will be evaluated and malnutrition, which may pose a potential risk in the treatment process, will be recognized in the early period. This will create awareness in terms of physicians and patients. In this study, 32 volunteer psoriasis patients over the age of 60 who were being monitored in, the psoriasis outpatient clinic of Ege University Faculty of Medicine, Department of Dermatology and Venereology, were included in the study. Psoriasis patients who agreed to participate in the study were informed about the study and signed a consent form. In this CROSS-SECTIONAL study, the patient filled out a questionnaire form with the interview made from all patients, MNA test, which is a method recommended by ESPEN to be used in the evaluation of nutritional status in the elderly, has been applied and the PASİ values of the patients were recorded. Then, patient groups were divided according to age groups and the frequency of malnutrition and its assosiciation with the disease was investigated. SPSS 21.0 was used as the computer program in the study. Frequency distributions from descriptive analyses were used. In addition, in the analysis of numerical data, descriptive values such as mean, standard deviation, median, minimum, maximum, percentage, etc. were calculated. The suitability of the variables to the normal distribution was examined by histogram and probability graphs as well as the suitability of the numerical data to the normal distribution by Kolmogrov Simirnov test.“Student's t test”,“One Way Anova”test, chi-square test, Mann Whitney test or“Kruskal-Wallis”,“Fisher's Exact Test”statistics were performed. The significance level was accepted as 0.05 in all analyzes. Using Spearman correlation tests, the relationship between MNA and PASI index and different parameters was investigated. Multivariate logistic regression analysis was used to determine the factors associated with malnutrition risk. First of all, univariate binary logistic regression analysis was performed. In this analysis, explanatory variables with p value of