Bir diyet polikliniğine başvuran fazla kilolu ve obez yetişkin kadınlarda yaşam kalitesi ve diyet kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between quality of life and diet quality in overweight and obese adult women attending to A diet polyclinic
  1. Tez No: 755582
  2. Yazar: PINAR PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÖBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırma Ankara İli merkezinde yer alan özel bir beslenme ve diyet polikliniğine başvuran 20-65 yaş arası fazla kilolu ve obez 156 kadının diyet ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Oluşturulan anket formunda bireylerin genel özellikleri, antropometrik ölçümleri, fiziksel aktivite kayıtları alınmıştır. Ayrıca 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı yapılmış ve Sağlıklı Yeme İndeksi (SYİ-2015) ile diyet kalitesi hesaplanmıştır. Bireylerin SYİ puanları; iyi (80 üzeri puan), orta (51-80 puan arası) ve kötü (50 ve altı puan) olmak üzere üç sınıfa ayrılmıştır. Yaşam kalitesini belirlemek için Yaşam Kalitesi Ölçek (SF-36) formu kullanılmıştır. Bireylerin Yaşam Kalitesi Ölçek puanları fiziksel fonksiyon 73,97±21,46, fiziksel rol güçlüğü 73,40±38,07, vücut ağrısı 78,93±22,8, genel sağlık algısı 85,81±17,24, enerji/vitalite/canlılık 49,55±18,08, sosyal fonksiyon 72,99±24,12, emosyonel rol güçlüğü 57,69±44,05 ve mental sağlık 65,85±13,96 şeklinde bulunmuştur. Fazla kilolu bireylerin SYİ puan ortalaması 61,98±12,51, obez bireylerin ise 61,55±12,24 bulunmuştur. Obez bireylerin SYİ-2015 bileşenleri alımı ise toplam meyve 92,39±124,67 g, tam meyve 92,39±126,77 g, toplam sebze 225,71±177,65 g, koyu yeşil yaprak/baklagil 29,89±48,59 g, tam tahıl 30,41±40,54 g, süt ve süt ürünleri 167,74±144,66 g, toplam protein 152,66±99,85 g, deniz ürünü/bitkisel protein 36,00±69,97 g, işlenmiş gıda 133,83±111,14 g, sodyum 1,78±0,85 g, eklenmiş şeker 24,49±29,60 g, doymuş yağ 29,96±19,17 g şeklinde bulunmuştur. Bu çalışmada diyet kalitesi ile yaşam kalitesi birbirleri ile çok fazla etkileşim halinde olmasına rağmen diyet ile yaşam kalitesi arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Tüm bu nedenlerle daha fazla ve farklı yaş, cinsiyetteki katılımcıların olduğu benzer çalışmaların yapılmasının konunun daha iyi irdelenebilmesi açısından yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the relationship between diet quality and quality of life of 156 overweight and obese women aged 20-65 years who applied to a private nutrition and diet outpatient clinic located in the city center of Ankara. The general characteristicsof the individuals, their anthropometric measurement data, and physical activity records were obtained through the created questionnaire.In addition, a 24-hour retrospective record of food consumption was madeand diet quality was calculated with the Healthy Eating Index (HEI-2015).HEI scores of the individuals were divided into three classes as good (over 80 points), moderate (51-80 points), and bad (50 points or less).The Quality of Life Scale (SF-36) form was used to determine the quality of life. According to the Quality of Life Scale, individuals' physical function score is 73.97±21.46, physical role difficulty score is 73.40±38.07, body pain score is 78.93±22.8, general health perception score is 85.81±17.24, energy/vitality score is 49.55±18.08,social function score is 72.99±24.12,emotional role difficulty score is 57.69±44.05, and mental health score is 65.85±13.96. The mean HEI score was found 61.98±12.51 in overweight individuals, and 61.55±12.24 in obese individuals. The obese individuals' intake of HEI-2015 components consists of 92.39±124.67 g of total fruit,92.39±126.77 g of whole fruit, 225.71±177.65 g of total vegetables, 29.89±48.59 g of dark green leaf/legumes, 30.41±40.54 g of whole grain, 167.74±144.66 g of milk and dairy products,152.66±99.85 g of total protein, 36.00±69.97 g of seafood/vegetable protein, 133.83±111.14 g of processed food, 1.78±0.85 g of sodium, 24.49±29 g of added sugar, and 29.96±19.17 g of saturated fat. In this study, although diet quality and quality of life are in great interaction with each other, no significant relationship was found between diet quality and quality of life. For all these reasons, it is thought that it would be beneficial to conduct similar studies with more participants from different age groups in order to better examine the subject.