Bütünleştirilmiş ve tematik program alanında yapılan çalışmalara yönelik bir içerik analizi çalışması
A content analysis in the field of integrated and thematic curriculum studies
- Tez No: 755584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY AŞKIN TEKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmada bütünleştirilmiş program ve tematik program alanında Türkiye'de yürütülmüş olan tez ve makalelerin eğilimlerini belirlemek amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizinin kullanıldığı çalışmada Google Akademik ve YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanlarında“Tematik”,“Tematik program”,“Tematik program yaklaşımı”,“Thematic program/curriculum”,“Bütünleştirilmiş”,“Bütünleştirilmiş program”,“Bütünleştirilmiş Program Yaklaşımı”,“Integrated program/curriculum”anahtar kelimeleri taratılarak 2000 ve 2021 yılları arasında yayınlamış 130 çalışmaya ulaşılmıştır. Ulaşılan çalışmalar, araştırmanın kapsamı ve içeriğine uygunluğu bakımından incelenerek elenmiş ve araştırma toplam 90 çalışma ile yürütülmüştür. Elde edilen çalışmalar Excel programına“Tematik program ve bütünleştirilmiş programın tanımları, yayın yılı, yayın türü, çalışmalarda kullanılan dil, yayımlandığı üniversiteler, tezlerin yayımlanan enstitüler, yayımlanan anabilim dalları, araştırma deseni, deneysel desende yapılan çalışmaların deneysel desen türü, çalışmaların yöntemi, veri toplama araçları, veri çözümleme teknikleri, örneklem/çalışma grubu, örneklem büyüklüğü, konu, çalışmaların yapıldığı ders konu alanı sayısı, çalışmaların sonuçları, çalışmada yer alan öneriler”değişkenleri bakımından sınıflandırılıp her bir değişkene kod atanarak incelenmiştir. Araştırma da elde edilen sonuçlara göre bütünleşik program tanımına baktığımızda en fazla %44,68 oran ile“Farklı ders/disiplinlerin bütünleştirilmesi”, tematik program tanımına baktığımızda ise en fazla %66,67 oran ile“Dersleri bütünleştirme”olarak görülmüştür. Bütünleştirilmiş ve tematik program alanında en fazla 2016 yılında çalışma yapıldığı, en fazla yayınlanan türün ise %55,55 oranı ile makale olduğu görülmüştür. Çalışmaların %90'ı Türkçe yayınlanmıştır. İncelen tez çalışmalarının en fazla %10 oranında Hacettepe ve Ankara Üniversitelerinde yayınlandığı görülmüştür. Çalışmaların %52,5'i Eğitim Bilimleri Enstitüsünde ve %35'i İlköğretim Anabilim Dalında yapılmıştır. Çalışmaların %58,88'i deneysel çalışmadır. Deneysel çalışmaların ise %81,13'ü öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen türündedir. Çalışmaların %25,44'ü karma yöntem ile %20'si nitel yöntem ile %7,77'si ise nicel yöntemle yapılmıştır. Veri toplama araçlarında ise en fazla %47,77 oran ile diğer başlık adı altında toplanan problem senaryoları, ses kayıtları, ikilem durumları formu gibi çeşitli ölçme araçları yer alırken ikinci sırada %36,66'lık oran ile görüşme yer almıştır. Veri çözümleme tekniklerinde en fazla %14,76'lık oran ile t-testi kullanılmıştır. Çalışmaların en fazla %69,23 oranla ilkokul öğrencileriyle yapıldığı ve örneklem büyüklüğünün en fazla %50,68 oranıyla 0-50 aralığında yapıldığı görülmüştür. Çalışmaların konularına göre dağılımlarında ise en fazla çalışmanın %78,88 oran ile bütünleştirilmiş program alanında en az ise %5,55 oranı ile tematik program alanında yapıldığı görülmüştür. Çalışmaların ders konu alanlarına göre en fazla bir ders/konu alanı ile bütünleştirilen çalışmaların %47,56 oranında oldu, çalışmaların sonuçlarına göre ise en fazla %73,33 ile olumlu sonuçlandığı görülmüştür. Çalışmalar önerilere göre sınıflandırıldığında ise en fazla önerinin %16,66 oranı ile“Farklı ders/tema ve becerilere etkisi incelenebilir.”olduğu görülmektedir. Uygulamaların geliştirilmesine yönelik olarak sunulan öneriler ise“Tematik program ve bütünleştirilmiş program alanında daha fazla çalışma yapılabilir”ve“Akademik çalışma sayısı artırılarak literatüre katkı sağlanabilir.”olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to determine the trends of the dissertations and articles conducted in Turkey in the field of integrated and thematic curriculum. In the study it was used qualitative research method, content analysis. Data of the research were gathered from Google Scholar and Council of Higher Education (YOK) Thesis Center with key words:“Tematik”,“Tematik program”,“Tematik program yaklaşımı”,“Thematic program/curriculum”,“Bütünleştirilmiş”,“Bütünleştirilmiş program”,“Bütünleştirilmiş Program Yaklaşımı”,“Integrated program/curriculum”. It was reached 130 total studies and they were eliminated to 90 according to studies scope and content. The obtained studies were written in Excel program as“Thematic and integrated curriculum definitions, publication year, publication type, language used in studies, universities where theses were published, institutes where theses were published, departments that were published, research design, experimental design type of studies conducted in experimental design, method of studies, data collection. tools, data analysis techniques, sample/study group, sample size, subject, number of course subject areas in which the studies were conducted, results of the studies, suggestions in the study were classified in terms of the variables and the quantitative data were examined by assigning a code to each variable. According to the results, when we look at the definition of integrated curriculum, it is seen that ”Integration of different courses/disciplines“ with a rate of 44.68% at most, and when we look at the definition of thematic curriculum, it is seen as ”Integration of courses“ with a maximum rate of 66.67%. It was seen that the most studies were conducted in the field of integrated and thematic curriculum in 2016, and the most published type was the article with a rate of 55,55%. 90% of the studies were published in Turkish. It was observed that the dissertations were published in Hacettepe and Ankara Universities at the most 10%. 52.5% of the studies were carried out in the Institute of Educational Sciences and 35% in the Primary Education Department. 58.88% of the studies were experimental studies. 81.13% of the experimental studies were in the type of experimental design with pretest-posttest control group. 25.44% of the studies were conducted with mixed method, 20% with qualitative method and 7.77% with quantitative method. In the data collection tools, there were various measurement tools such as problem scenarios, voice recordings, and dilemma situations form, which were collected under the other heading with a rate of 47.77%, while interviews took the second place with a rate of 36.66%. In data analysis techniques, t-test was used with a maximum rate of 14.76%. It was observed that the studies were carried out with primary school students with a rate of 69.23% at most, and the sample size was made in the range of 0-50 with a maximum rate of 50.68%. In the distribution of the studies according to their subjects, it was seen that the most studies were carried out in the integrated curriculum area with a rate of 78.88%, and the least in the thematic curriculum area with a rate of 5.55%. According to the course subject areas of the studies, 47.56% of the studies were integrated with at most one course/subject area, and according to the results of the studies, it was seen that the most positive results were 73.33%. When the studies are classified according to the suggestions, ”The effect of the suggestions on different courses/themes and skills can be examined“ with the highest rate of 16,66%. appears to be. Suggestions for the development of applications are ”More studies can be done in the field of thematic curriculum and integrated curriculum“ and ”Contribution to the literature can be made by increasing the number of academic studies." specified as.