Lüks moda markalarının sosyal medya kullanımına ilişkin tüketici algısının lüks markalara yönelik marka tutumu ve satın alma niyeti üzerindeki etkisi: İstanbul ilinde bir araştırma
The effect of consumer perception towards luxury fashion brands' social media use on brand attitude and purchase intention about luxury brands: A research in Istanbul
  1. Tez No: 755629
  2. Yazar: NAZ GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma kapsamında, tüketicilerin lüks moda markalarının sosyal medya kullanımlarına ilişkin algılarının marka tutumu ve satın alma niyeti üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda 20 Ocak 2022 ile 20 Nisan 2022 tarihleri arasında, kolayda örnekleme tekniğinden yararlanılarak, 841 katılımcı ile anket uygulaması yapılmıştır. Ankette 9 soruluk Kişisel Bilgi Formu, Kim ve Ko (2012) tarafından geliştirilen ve İnceli (2018) tarafından Türkçe diline uyarlanan 11 maddelik Algılanan Sosyal Medya Ölçeği, Pae (2002) tarafından geliştirilen ve Musavi (2019) tarafından Türkçe diline uyarlanan 6 maddelik Marka Tutumu Ölçeği, Coyle vd. (2001) tarafından geliştirilen, Musavi (2019) tarafından Türkçe diline uyarlanan 3 maddelik Satın Alma Niyeti Ölçeği kullanılmıştır. Anket vasıtasıyla elde edilen veriler SPSS-22 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, lüks moda markalarının sosyal medya kullanımlarına yönelik algının marka tutumu ve satın alma niyeti üzerinde pozitif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı etkiye sahip olduğu, ayrıca lüks moda markalarına yönelik marka tutumunun satın alma niyeti üzerinde pozitif yönlü, yüksek düzeyde ve anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it is aimed to examine the effect of consumers' attitudes towards social media use of luxury fashion brands on brand attitude and purchase intention. Quantitative research method was used in the research. In this respect, a survey was conducted on 841 participants between 20th January 2022 and 20th April 2022 via using convenience sampling technique. In the survey, Personal Information Form consisting of 9 questions, Perceived Social Media Scale consisting of 11 statements developed by Kim and Ko (2012) and adapted into Turkish by İnceli (2018), Brand Attitude Scale consisting of 6 statements developed by Pae (2002) and adapted into Turkish by Musavi (2019), and Purchase Intention Scale consisting of 3 statements developed by Coyle et al. (2001) and adapted into Turkish by Musavi (2019) were used. Data collected via survey was analysed through SPSS-22 program. As the result of the research, it is found that perception towards luxury fashion brands' social media use has positive, mid-level and significant effect on brand attitude and purchase intention; moreover, brand attitude towards luxury fashion brands has positive, high-level and significant effect on purchase intention.