Meme kanserli kadınlarda beslenme durumu ve yaşam kalitesinin saptanması
Determination of nutritional status and quality of life in women with breast cancer
- Tez No: 755641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma kemoterapi tedavisi gören meme kanserli kadınlarda beslenme durumu ve yaşam kalitesinin saptanmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma özel bir onkoloji kliğine başvuran 18-65 yaş aralığındaki son 1 yıl içinde tanı almış 120 meme kanserli kadın katılmıştır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu, 24 saatlik besin tüketim kaydı, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği ve EORTC – QLQ- C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği hastalara uygulanmıştır. Antropometrik ölçümler ve vücut analizi araştırmacı tarafından alınmıştır. Katılımcıların meme kanseri evresi ile beden kütle indeksi arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır (p=0,011). Buna göre beden kütle indeksi arttıkça beden kütlesi değeri azalmaktadır. Kilogram başına diyetle alınan günlük protein miktarı ile kas kütlesi arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (p=0,036).
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to determine the nutritional status and quality of life in women with breast cancer undergoing chemotherapy. 120 women with breast cancer diagnosed in the last 1 year, aged 18-65 years, who applied to a private oncology clinic, participated in the study. In the study, the data were applied to the patients with a questionnaire prepared by the researcher, 24-hour dietary recall, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), Mediterranean Diet Asssesment Tool (MEDAS) and The EORTC Core Quality of Life questionnaire (EORTC – QLQ- C30). Anthropometric measurements and body analysis were taken by the researcher. A significant correlation was found between the breast cancer stage of the participants and their body mass index (p=0.011). It was determined that there is a significant relationship between the daily protein intake per kilogram and muscle mass (p=0.036).