Efficient computation of elliptic curve primitives
Elliptik eğri primitiflerinin verimli hesaplanması
  1. Tez No: 755646
  2. Yazar: MERT YASSI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN HIŞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Eliptik eğri kriptografisinde, eliptik eğriler ile ilgili hesaplamaların verimli yapılabilmesi büyük önem taşımaktadır. Bunu başarmak için, eliptik eğri skaler çarpması ve eliptik eğri nokta sayımı gibi eliptik eğri kriptografisinin primitifleri hızlı yöntemler kullanılarak yapılmalıdır. Eliptik eğri skaler çarpımı eliptik bir eğri üzerindeki basit olmayan bir noktayı bir skaler ile çarpma işlemidir. Bu, eliptik eğri kriptografisinde darboğaz oluşturan zorluklardan biridir ve Montgomery merdiveni gibi verimli yöntemler bu zorluğun üstesinden gelmek için kullanılır. Bu tezin ilk bölümünde, tüm Montgomery eğrileri ile çalışan hızlı 4 kanallı vektörleştirilmiş bir Montgomery merdiveni sunulmaktadır. Bu tezde üzerinde durulan diğer temel primitiflerden biri de eliptik eğriler üzerindeki noktaları sayma işlemidir. Sonlu bir Fp alanı üzerinde tanımlanan bir eliptik eğri üzerindeki noktaların sayısını doğru bir şekilde belirlemek, her zaman gerçekleştirmesi önemli ve yorucu bir görev olmuştur. Eliptik eğri kriptografisinde kullanılan ayrık logaritma probleminin zorluk derecesi, ve dolayısıyla güvenliği, eliptik eğri üzerindeki nokta sayısı ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle, güvenli bir eğri seçiminde nokta sayımı büyük önem taşımaktadır. 1985 yılında, ilk polinomsal zamanda çalışan eliptik eğri nokta sayma algoritması Rene Schoof tarafından bulunmuştur. Bunu Atkin ve Elkies'in geliştirmeleri izlemiştir ve 1995'te SEA algoritması ortaya konmuştur. Bugün bile, geniş bir sonlu alan üzerinde tanımlanan bir eliptik eğri üzerindeki noktaların sayısını bulmak için SEA algoritmasının geliştirilmiş versiyonları kullanılmaktadır. İki eliptik eğrinin izojen olup olmadığının tespiti, nokta sayımı ile doğrudan ilişkilidir ve bu tespit genellikle SEA algoritması kullanılarak yapılır. Sato-Tate'in 1966 tarihli İzojeni Teoremi'ne göre, iki eliptik eğri, ancak ve ancak üzerlerindeki noktaların sayısı eşitse izojendir. Bu teoreme dayanarak, bu tezin ikinci bölümünde Schoof'un ve SEA algoritmaları ayrıntılı olarak açıklanmış, ilgili uygulamalar verilmiş ve izojen eliptik eğrileri tespit etmek için yeni bir erken iptal yöntemi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In elliptic curve cryptography, it is of great importance to be able to perform computations associated with elliptic curves efficiently. To achieve this, the primitives of the elliptic curve cryptography, such as elliptic curve scalar multiplication and elliptic curve point counting, should be done using fast methods. Elliptic curve scalar multiplication is the process of multiplying a non-trivial point on an elliptic curve with a scalar. It is one of the bottleneck-forming challenges in elliptic curve cryptography, and different efficient methods, such as the Montgomery ladder, are used to overcome this challenge. A fast 4-way vectorized Montgomery ladder that works with all types of Montgomery curves is presented in the first part of this thesis. One of the other fundamental primitives emphasized in this thesis is the point counting operation on elliptic curves. Accurately determining the number of points on an elliptic curve defined over a finite field Fp has always been an essential and exhausting task. The difficulty level of the discrete logarithm problem, which is used in elliptic curve cryptography, and thus its security, is related to the number of points on the elliptic curve. Therefore, point counting is an essential operation in choosing a safe curve. In 1985, the first polynomial time elliptic curve point counting algorithm was found by Rene Schoof. The developments of Atkin and Elkies followed this, and in 1995, the SEA algorithm was introduced. Even today, improved versions of the SEA algorithm are used to find the number of points on an elliptic curve defined over a large finite field. Detecting whether two elliptic curves are isogenous is related to point counting, and this detection is generally done using the SEA algorithm. According to Sato-Tate's Isogeny Theorem from 1966, two elliptic curves are isogenous if and only if the numbers of points on them are equal. Based on this theorem, Schoof's and SEA algorithms are explained in detail, the implementations of these algorithms are given, and a new early abort method for detecting (non-)isogenous elliptic curves is presented in the second part of this thesis.