Hipertansif bireylerin öz bakım davranışları
SELF-CARE behaviors of hypertensive individuals
  1. Tez No: 755654
  2. Yazar: MOHAMMED MURTADHA JABBAR ALSANAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKDOLUN BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma hipertansif bireylerin öz bakım davranışlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel özellikdeki çalışma Irak Al-Najaf Şehri Al-Sadder Tıp Merkezi'ne hipertansiyon tedavisi ve kontrolü için başvuran 173 hastada yapılmıştır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hipertansiyon Öz Bakım Envanter Ölçeği ile öz bildirime dayalı toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, t testi, tek yönlü ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, ‎korelasyon ve lineer regresyon testleri ile değerlendirilmiştir. Post hoc analizlerde Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SELF-CARE BEHAVIORS OF HYPERTENSIVE INDIVIDUALS ABSTRACT This research was conducted to evaluate the self-care behaviors of hypertensive individuals. The descriptive and cross-sectional study was conducted on 173 patients who applied to the Al-Sadder Medical Center in Iraq Al-Najaf City for the treatment and control of hypertension. Data were collected based on self-report with the Introductory Information Form and the Hypertension Self-Care Inventory Scale. Data were evaluated with descriptive statistics, t-test, one-way ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, correlation and linear regression tests. Tukey test was used in post hoc analysis.