Öğretmen duygu düzenleme ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Turkish adaptation and investigation of psychometric properties of the teacher emotion regulation scale
  1. Tez No: 755661
  2. Yazar: HATİCE KOPUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TANACIOĞLU AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, Buric ve arkadaşlarının (2016) öğretmenlerin duygu düzenleme stratejilerini ölçmek için geliştirdikleri Öğretmen Duygu Düzenleme Ölçeği'ni Türkçeye uyarlamaktır. Bu amaçla ilk olarak Öğretmen Duygu Düzenleme Ölçeği'nin çevirisi için birbirinden bağımsız beş İngilizce öğretmeni tarafından ölçeğin Türkçe 'ye çevirisi yapılmıştır. Oluşturulan çeviriler için bir anket formu oluşturulmuş, 31 İngilizce öğretmeni tarafından yapılan beş çeviri içerisinden en iyi çeviriler belirlenmiş ve ölçeğin asıl formu oluşturulmuştur. Bu form İngilizce Öğretmenliği bölümünde öğretim üyesi olarak çalışan iki uzman tarafından gözden geçirilmiş ve verilen dönütler doğrultusunda ölçeğin son hali oluşturulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinde 2021-22 eğitim-öğretim döneminde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmaya 21-65 yaş aralığında tüm kademelerde görev yapan ilkokul, ortaokul ve lisede çalışan 392 öğretmen katılmıştır. Veri toplama araçları olarak Öğretmen Duygu Düzenleme Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş demografik bilgilerin olduğu kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veri analizinde demografik değişkenlere göre dağılım ve duygu düzenleme ölçeği ile alt boyutlarına göre betimsel istatistiklere yer verilmiştir. İstatiksel analizler için karşılaştırmada ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız gruplar t-testi ve LSD (Least Significant Difference) çoklu karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Öğretmen Duygu Düzenleme Ölçeği'nin yapı geçerliliğini analiz etmek amacıyla Doğrulayıcı Faktör Analizinden (DFA) faydalanılmıştır. DFA bulguları ölçek yapısının bu çalışmada, ölçeğin geliştirildiği çalışmayla paralel olacak şekilde beş ayrı boyutta olduğunu doğrulamıştır. Araştırmanın sonucuna göre cinsiyete göre öğretmenlerin, ölçeğin bastırma alt boyutundan elde edilen puanlar arasında anlamlı fark bulunmuş olup, erkek öğretmenlerin bastırma alt boyutunda anlamlı şekilde daha yüksek puan aldıkları tespit edilmiştir. Çalışılan süreye göre öğretmenlerin bastırma, yeniden değerlendirme ve gerilimi azaltma alt boyutlarına ait puanlar arasında anlamlı fark bulunmuştur. Öğretmen Duygu Düzenleme Ölçeği'nin ön test-son test güvenirlik çalışmalarına ise merkezi üç okuldan gönüllü olarak toplam 48 öğretmen katılmıştır. Dört hafta arayla yapılan test-tekrar test güvenirliğine göre güvenirlik katsayısı 0.70 olarak elde edilmiştir. Bulgular literatürde yapılan araştırmalar dikkate alınarak tartışılmıştır. Öğretmen Duygu Düzenleme Ölçeği Türkçe formunun öğretmenler için kullanılabilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to adapt the Teacher Emotion Regulation Scale, which was prepared by Buric et al. (2016) to measure teachers' emotion regulation strategies, into Turkish. For this purpose, firstly, 5 English teachers independently translated the Teacher Emotion Regulation Scale. A questionnaire was created for the translations created, the best translations were determined by 31 English teachers, and the original form of the scale was created. The research group was determined for the validity-reliability studies of the scale. The research group consists of teachers working in Istanbul between the years 2021-2022 teachers working in primary, secondary and high schools, working at all levels, between the ages of 21 and 65, participated in the research. Teacher Emotion Regulation Scale and personal information form containing demographic information were used as data collection tools. In the data analysis, distribution and emotion regulation scale according to demographic variables and descriptive statistics according to sub-dimensions were included. For statistical analysis, independent groups t-test, one-way analysis of variance and LSD multiple comparison method were used, Confirmatory Factor Analysis (CFA) was used to ensure the construct validity of the Teacher Emotion Regulation Scale. The CFA findings confirmed that the scale structure was in five different dimensions in this study. According to the results of the study, there was a significant difference between the scores obtained from the teachers' emotion regulation scale suppression sub-dimension according to gender. It was found that male teachers scored higher than female teachers in the suppression sub-dimension. According to the time worked, a significant difference was found between the scores of teachers' re-evaluation, suppression and tension reduction sub-dimensions. In order to measure the pretest-posttest reliability of the scale, a total of 48 teachers from 3 central schools participated voluntarily. According to the test-retest reliability performed at four-week intervals, the reliability coefficient was obtained as 0.70. The findings are discussed by considering the studies presented in the literature. It has been determined that the Turkish form of the Teacher Emotion Regulation Scale is usable for teachers.