English Preparatory Program (EPP) principals' leadership behaviours and English as a foreign language (EFL) instructors' sense of belonging
İngilizce Hazırlık Programı müdürlerinin liderlik davranışları ve yabancı dil olarak İngilizce öğretim görevlilerinin aidiyet duygusu
- Tez No: 755697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, öncelikle, İngilizce öğretim görevlilerinin Yabancı Diller Okulu müdürlerinin sergiledikleri liderlik davranışlarına ilişkin perspektiflerini, kurumlarına duydukları aidiyetleri ve bu ikisi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. İkincil araştırma odağı, bu perspektiflerin katılımcıların demografik özelliklerine göre değişip değişmediğine üzerine olmuştur. Bu çalışmada, katılımcıların liderlik davranışlarına ilişkin algılarını ölçmek amacıyla liderlik davranışlarını görev odaklı, ilişki odaklı ve değişim odaklı olmak üzere üçe ayıran Yönetimsel Uygulamalar Anketi (Yukl, 2012) ve katılımcıların kendi aidiyet duygularına ilişkin değerlendirmelerini ölçmek amacıyla Örgütsel Üyeliğin Psikolojik Algısı ölçeği (Cockshaw & Shochet, 2010) kullanılmıştır. Karma-yöntem tasarım aracılığıyla, nicel veriler, Türkiye'nin dört bir yanındaki farklı üniversitelerden 204 İngilizce öğretim görevlisinden toplanmıştır. Nitel verilere gelince, toplanan nicel verileri desteklemek amacıyla 35 İngilizce öğretim görevlisi ile röportajlar gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin bulguları, İngilizce öğretim görevlilerinin çoğunlukla görev odaklı liderlik davranışları gözlemlediklerini, bunu ilişki odaklı ve değişim odaklı liderlik davranışlarının takip ettiğini, aralarında büyük farklılıklar olmasa da, göstermiştir. Ayrıca liderlik davranışlarına ilişkin algıların, eğitim düzeyi hariç, cinsiyet, yaş ve toplam öğretim yılı deneyimi demografik faktörlerine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Aidiyet duygusuna gelince, çoğu katılımcı, mevcut kurumlarına orta yüksek düzeyde aidiyet duygusu rapor etmiştir. Aidiyetin demografik özelliklerden yalnızca cinsiyete göre farklılık gösterdiği, yani kadın katılımcıların daha yüksek düzeyde aidiyet hissettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Daha da önemlisi, bu çalışma katılımcıların liderlik davranışlarına ilişkin algıları ile aidiyet duyguları arasında istatistiksel olarak pozitif ve anlamlı bir ilişkinin varlığını ortaya koymuştur. Daha net olmak gerekirse, İngilizce öğretim görevlilerinin aidiyet duygusu düzeylerinin Netleştirme / Sorumlulukları belirleme, Tanıma / Çalışanların başarı ve katkılarına farkındalık sağlama (ilişki odaklı metakategorinin bir bileşeni) ve (b) Değişikliği savunma / Değişim için gerekli riskleri alma (değişim odaklı metakategorinin bir bileşeni) liderlik davranışlarına ilişkin algıları tarafından belirlendiği bulunmuştur. Öte yandan nitel veriler, ilişki odaklı liderlik davranışlarının İngilizce öğretim görevlilerinin mevcut kurumlarına duydukları aidiyeti en çok etkileyen liderlik davranışları olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study primarily sought to investigate the perspectives of English as a foreign language (EFL) instructors on the leadership behaviours exhibited by their English Preparatory Program (EPP) principals, their sense of belonging they feel to their institutions, and the relationship between their leadership perspectives and sense of belonging levels. The secondary research focus was on whether leadership perspectives and sense of belonging levels varied according to participants' demographic features. In the present study, Managerial Practices Survey (Yukl, 2012), which categorized leadership behaviours into three, i.e., task-oriented, relations-oriented and change-oriented, was adopted to measure participants' perspectives on leadership behaviours, and Psychological Sense of Organizational Membership (Cockshaw & Shochet, 2010) to measure participants' assessment of their sense of belonging. Through a mixed-methods design, the quantitative data were collected from 204 EFL instructors from different universities all over Turkey. As for the qualitative data, 35 EFL instructors were interviewed to collect data to triangulate the quantitative data collected. The findings of the quantitative data demonstrated that EFL instructors observed mostly task-oriented leadership behaviours, followed by relations-oriented and change-oriented leadership behaviours, albeit the differences were not significant overall. Besides, their perspectives on leadership behaviours were found to vary according to demographic features of gender, age, and total years of teaching experience except for educational degree. As for sense of belonging, most participants reported moderately high levels of sense of belonging to their current institution, which was found to vary only according to participants' gender. That is, the female participants felt higher levels of sense of belonging. More importantly, the study also revealed the existence of a statistically positive and meaningful correlation between participants' perspectives on leadership behaviours and their sense of belonging. To be exact, EFL instructors' levels of sense of belonging were found to be determined by their perspectives on EPP principals' Clarifying (a component of task-oriented metacategory), Recognizing (a component of relations-oriented metacategory) and Advocating Change (a component of change-oriented metacategory) leadership behaviours. On the other hand, the qualitative data put forth that it was relations-oriented leadership behaviours that affected EFL instructors' sense of belonging to their current institution the most.