COVID-19 servis ve yoğun bakımlarında çalışan sağlık personelinin stres ve anksiyete durumlarının yeme tutumuna etkisi
The effect of stress and anxiety status of health staff working in COVID-19 service and intensive care on eating attitude
  1. Tez No: 755710
  2. Yazar: DİLARA ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma COVID-19 için bakım sunulan kliniklerde çalışan sağlık personellerinin yaşadıkları stres ve kaygı düzeylerinin yeme davranışı üzerine etkisi değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya yaşları 20-65 arasında değişen 83 erkek (% 23.2) ve 274 kadın (%76.8) olmak üzere toplam 357 yetişkin birey dahil edilmiştir. Katılımcıların genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, stres düzeyleri (Maslach Tükenmişlik Ölçeği- MTÖ), anksiyete düzeyleri (Koronavirüs Anksiyete Ölçeği- KAÖ, Beck Anksiyete Ölçeği- BAÖ) ve yeme tutumları (Üç Faktörlü Yeme Ölçeği- TFEQ-18) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of stress and anxiety levels experienced by healthcare personnel working in clinics that care for COVID-19 on eating behavior. A total of 357 study models, 83 men (23.2%) and 274 women (76.8%) aged between 20-65 were included in the study. Participants' general characteristics, eating habits, anthropometric measurements, stress levels (Maslach Burnout Inventory-MBI), anxiety levels (Coronavirus Anxiety Inventory-CAS, Beck Anxiety Inventory-BAI) and eating attitudes (Three-Factor Eating Scale-TFEQ-18) were evaluated. 17.9% of the individuals were obese.