Analysis of factors affecting students' behavioural intention to use e-learning in Lebanon
Lübnan'da öğrencilerin e-öğrenmeyi kullanmaya yönelik davranışsal niyetini etkileyen faktörlerin analizi
- Tez No: 755711
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ GÖKHAN TORLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, günümüzde e-öğrenmenin kullanılma nedenlerini belirlemektir. Modern toplumda, bilgi teknolojisi (e-öğrenme), öğretim kurumlarında öğretim elemanları ve öğrencileri arasında bir öğretim ve iletişim aracı olarak önemli hale gelmektedir. Çevrimiçi öğrenme, sınıf öğretimine bir alternatif olarak yaygın ilgi görmeye devam ederken, eğitim kurumları ve eğitmenler, bir e-öğrenme ortamında öğrenci güvenini oluşturma ve sürdürme zorluğuyla karşı karşıyadır. Bu çalışma, UTAUT2 modeline bağlı olarak teknoloji kabulünü etkileyen faktörler ile öğrencilerin çevrimiçi derslere yönelik niyetleri arasındaki ilişkileri değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırmacı, mevcut literatürü gözden geçirmiş, mevcut ölçeklerden ölçüm öğelerini kullanmış, Lübnan'daki üniversiteler ve eğitim enstitülerindeki öğrencilerden anket yoluyla veri toplamış ve önerilen modeli incelemek için SPSS'ye dayalı istatistiksel teknikleri kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to determine the reasons for using e-learning nowadays. In modern society, information technology (e-learning) is becoming essential in the educational institutions as a mean for teaching and communicating between the instructors and their students. As online learning continues to gain widespread attention as an alternative for classroom teaching, educational institutions and instructors face the challenge of building and sustaining student trust in an e-learning environment. This study aimed to evaluate the relationships between the factors affecting technology acceptance and students' intention in online courses depending on the UTAUT2 model. The researcher has reviewed the current literature, employed measurement items from existing scales, collected data by questionnaire from students at universities and educational institutes in Lebanon, and used the statistical techniques based on SPSS to examine the proposed model.