Nâfi' Mevlâ İbn Ömer hadisçiliği ve rivâyetleri
The life of Nafi' Mevla Ibn Omar and its place in the history of hadith
  1. Tez No: 755709
  2. Yazar: EMRULLAH KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada tâbiûnun önemli âlimlerinden İmâm Nâfi'in hayatı, hadisçiliği ve bazı rivâyetleri ele alınmıştır. Çalışmamız, giriş, iki ana bölüm ve sonuçtan müteşekkildir. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, amacı, önemi, çalışma hazırlanırken takip edilen yöntem, çalışmanın kaynakları ve literatürü hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, Nâfi'in yaşadığı dönem hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Bununla beraber kendisi de mevâliden olması sebebiyle mevâlî, ana hatlarıyla incelenmiştir. Ayrıca Nâfi'in hayatı, ismi, nesebi, künyesi, hocaları, talebeleri ve ilmî kişiliğiyle alakalı bilgiler detaylıca ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Nâfi'in hadis rivâyet usûlleri ve hadisçiliği çeşitli yönleriyle incelenip Ahmed b. Hanbel'in Müsned'i özelinde rivâyet ettiği hadislerin sayısı, hadisleri aldığı hocalarıyla kendisinden hadis alıp rivâyet eden râvilerin isimleri sıralandı. Aynı zamanda söz konusu rivâyetlerin hangi konularda olduğu tespit edilip konularına göre tasnif edilerek hangi konuda kaç rivâyetinin bulunduğu listelendi. Akabinde Müsned'de geçen bazı rivâyetleri değerlendirildi. Buna ilâveten âlimlerin Nâfi'in ashâbının tabakaları hakkında görüşleri zikredilip görüşlerin benzerlik ve farklılıklarına değinildi. Son olarak“en sahih sened”kavramı ele alınıp âlimlerin bu konuda Nâfi'i ile ilgili görüşlerine yer verildi. Sonuç bölümünde ise araştırmanın geneli göz önüne alınarak Nâfi' hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life, hadithism and narrations of Imam Nâfi', one of the important scholars of nativity, are discussed. Our study consists of introduction, two main parts and conclusion. In the introduction, information about the subject, its purpose, reviews, information about the information received during the examinations and information about its literature.In the first chapter, information about Nâfi's life, name, lineage, identity, teachers, students and scientific personality were discussed in detail. In the second part, Nafi's hadith transmission methods and hadithism were examined in various aspects and Ahmed b. The number of hadiths Hanbal narrated specifically about Musnad, and the names of the narrators who took the hadiths from him with his teachers and narrated them were listed. At the same time, the subjects in question were identified and classified according to their subjects, and how many narrations there were on which subject was listed. Afterwards, some of his narrations in Musnad were evaluated. In addition to this, the views of the scholars about the strata of Nafi's companions were mentioned and the similarities and differences of the views were mentioned. Finally, the concept of“the most authentic saned”was discussed and the views of scholars on Nafi'i were given. In the conclusion part, a general evaluation has been made about Nâfi', taking into account the generality of the research.