Lise öğrencilerin fiziksel uygunluk düzeyi ile vücut kütle indeksi ilişkisinin incelenmesi (Babylon Irak örneği)
Examination of the relationship of physical fitness level of high school students and body
  1. Tez No: 755738
  2. Yazar: ALI KHALEEL IBRAHIM ALMASHYKHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN BAHADIR KAYIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, lise öğrencilerin fiziksel uygunluk düzeyi ile vücut kütle indeksi (BMI/VKİ) arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacındadır. Bu çalışma, Irak'ta Babylon Valiliğine bağlı okullarda öğrenim gören lise öğrencilerinin fiziksel uygunluk düzeyi ile vücut kütle indeksi arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya 500 kız ve erkek öğrenci katılmış ve velilerden çocuklarının çalışına kapsanın dalı testlere katılımı için yazılı izin alınmıştır. Yedi çalışma grubu flamingo denge testi testi, disk dokunma testi, otur ve eriş testi, durarak uzun atlama testi, Cooper testi, mekik hareketi testi ve barfiks testi uygulanmıştır. Çalışmanın hipotezi şudur: indeksi optimum sınırlarda olan öğrencilerde aerobik fiziksel uygunluk düzeyi maksimumdur. Bu çalışma ile lise seviyesindeki öğrenciler arasındaki fiziksel uygunluk seviyelerinin öğrencilerin vücut kütle indeksleri ile olan ilişkileri ortaya konmuştur. Bu çalışma literatürde yeterince incelenmediği için özgün değerinin yüksek olduğu düşünülmektedir. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre fiziksel uygunluk testleri sonuçlarının VKİ değerleriyle negatif yönlü olarak düşük ve orta düzeyde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Her bir birimlik bir VKİ değişimi için bu testlerde en fazla %30 varan bir değişim tespit edilmiştir. Bu bağlamda Durarak Uzun Atlama Testi ve Cooper Testi VKİ en çok ilişkili olan testlerdir. Çalışmada vücut kütle indeksi yüksek olan öğrencilerin obezite gibi sağlık sorunlarına yakalanmaması için hangi ölçüde fiziksel uygunluk seviyesinde spor ve hareket kabiliyetlerinin olması gerektiği de dolaylı olarak tespit edilmiştir. Böylelikle hem öğretmenler hem de veliler kendi çocukları için optimum spor yapma seviyelerini öğrenebilecek ve sağlıklı ve başarılı bir spor hayatına kavuşacaklardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between the physical fitness level of high school students and body mass index (BMI/BMI). 500 male and female students participated in the study and written permission was obtained from the parents for their children's participation in the test. Seven flamingo balance test, plate tapping test ,sit and reach test ,standing board jump test, cooper test , sit up test and bent arm hang test were applied. The hypothesis of the study is as follows: The aerobic physical fitness level is maximum in students whose index is within the optimum limits. With this study, the relationship between the physical fitness levels of high school students and their body mass index was revealed. Since this study has not been adequately studied in the literature, it is thought to have a high original value. According to the findings obtained as a result of the analyzes, it was determined that the results of the physical fitness tests were negatively correlated with BMI values at low and moderate levels. For each unit of BMI change, a change of up to 30% was detected in these tests. In this context, the Standing Long Jump Test and the Cooper Test are the most related tests with BMI. In the study, it was indirectly determined to what extent physical fitness level sports and mobility skills should be in order for students with high body mass index not to suffer from health problems such as obesity. In this way, both teachers and parents will be able to learn the optimum level of sports for their children and will have a healthy and successful sports life.