The relationship between ambivalent sexism and romantic relationship stability: The role of Contingencies of Self-Worth
Çelişik duygulu cinsiyetçilik ve romantik ilişki istikrarı ilişkisi: Koşullu Öz-Değer'in rolü
- Tez No: 755737
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE DEMİRAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Koşullu Öz-Değer'in Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik ve Romantik İlişki İstikrarı arasında olan ilişkideki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, 18-60 yaş aralığında olan ve çalışmaya katıldıkları dönemde en az 1 aydır devam eden romantik ilişkileri olan 313 katılımcı bu çalışmanın örneklem grubunu oluşturmaktadır. Belirtilen bu iki önkoşul çalışmaya katılım şartlarıdır. Katılımcıların ilişki durumlarıyla ilgili, evli ya da sevgili gibi, detaylı bilgi de alınmış ve bu bigi de analizlere dahil edilmiştir. Bu çalışmaya katılan tüm katılımcılar Demografik Bilgi Formu, Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik, Koşullu Öz-Değer ve İlişki İstikrarı ölçeklerini yanıtlamışlardır. Anlamlı grup farklılıklarını ve korelasyon ilişkilerini belirleyebilmek amacıyla Pearson Korelasyon, T-Test ve ANOVA istatistiksel analizlerinden yararlanılmıştır. Ek olarak, aracı ve düzenleyici etkileri inceleyebilmek amacıyla Hayes' SPSS Process Macro kullanılmıştır. Mevcut araştırmanın sonuçlarına göre, dört anlamlı aracılık modeli, bir anlamlı düzenleyicilik modeli kurulmuştur. Öz-değerin erdem, tanrı sevgisi, aile desteği ve rekabet koşullarının Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik ve İlişki İstikrarı'nın İlişki Yatırımı alt boyutu arasındaki ilişkide aracı rolde olduğu bulunmuştur. Öz-değerin erdem koşulunun Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik'in alt boyutu olan Düşmanca Cinsiyetçilik ve İlişki İstikrarı'nın Bağlanım alt boyutu arasındaki ilişkide anlamlı bir düzenleyici rolü olduğu tespit edilmiştir. Bu düzenleyici model analizine göre, erdem koşullu öz-değer arttıkça düşmanca cinsiyetçiliğin bağlanım üzerindeki yordayıcı etkisinin azaldığı bulunmuştur. Ek olarak, korelasyon analizlerine göre ise, Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik'in İlişki İstikrarı'nın İlişki Yatırımı alt boyutu ile pozitif korelasyon ilişkisi bulunduğu tespit edilmiştir. Düşmanca cinsiyetçiliğin İlişki İstikrarı'nın alt boyutlarından ilişki yatırımı ile anlamlı pozitif bir ilişkisi olduğu, bağlanım ile de anlamlı negatif bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Korumacı cinsiyetçiliğin ise İlişki İstikrarı'nın alt boyutlarından ilişki yatırımı ile anlamlı pozitif bir ilişkisi olduğu, seçeneklerin niteliğini değerlendirme ile anlamlı negatif bir ilişkisinin olduğu bulunmuştur. Elde edilen bu bulgulara ek olarak ulaşılan diğer sonuçlar da literatürdeki ilgili araştırmalar ışığında incelenecektir. Bu bulgulardan ulaşılabilecek çıkarımlar tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the role of the Contingencies of Self-Worth in the relationship between Ambivalent Sexism and Romantic Relationship Stability. For this purpose, a sample of 313 participants who are between the age of 18 and 60 and who have had a continuing romantic relationship for at least a month at the time of their participation were used. These stated conditions were this study's inclusion criteria. Detailed information related to the participants' relationship status such as being married or unmarried were also obtained and analyzed. Participants who accepted to attend this study answered all of the forms and questionnaires included in this study and these were the Demographical Information Form, Ambivalent Sexism Inventory, Contingencies of Self-Worth Scale, and Relationship Stability Scale (Investment Model Scale). Pearson's Correlation, T-Test, and ANOVA analyses were conducted to test and evaluate the correlations and group differences in addition to the mediation and moderation analyses that were conducted using the Hayes' SPSS Process Macro 4.1. According to the findings of this research, four partial mediation models and one moderation model were found significant. Virtue, family support, god's love, and competition contingencies of self-worth were found to significantly mediates the relationship between Ambivalent Sexism and the Investment Size component of the Relationship Stability. Virtue contingency of self-worth was found to significantly moderate the relationship between the Hostile Sexism component of the ambivalent sexism and the Commitment component of relationship stability. According to this moderation model, as the level of virtue contingency of self-worth increases, the predictive power of Hostile Sexism on the Commitment decreases. Also, according to correlation analysis, ambivalent sexism was found to have a significant positive correlation with the investment size component of the relationship stability. Hostile sexism was found to have a significant positive correlation with the investment size and a significant negative correlation with the commitment components of the relationship stability. Benevolent sexism was found to have a significant positive correlation with the investment size and a negative significant correlation with the quality of alternatives components of the relationship stability. These findings including additional results are interpreted and evaluated in light of the related literature. Implications of these findings are discussed.