Bordering preferences in the EU and externalization of the refugee crisis
AB'de sınır tercihleri ve mülteci krizinin dışsallaştırılması
  1. Tez No: 755784
  2. Yazar: DENİZ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM DÜZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Avrupa Birliği (AB) son on yılda iki büyük göç kriziyle karşı karşıya kalmıştır. 2015 yılında Suriyeli mültecilere yönelik kapalı kapı politikası ve dışsallaştırma yaklaşımı nedeniyle eleştirilen AB, Ukrayna'dan gelen mültecilere açık kapı politikası uygulayarak farklı bir yaklaşım benimsemiştir. Bu tez, AB üye devletlerinin Suriyeli ve Ukraynalı mültecilere yönelik politika tercihlerini karşılaştırmakta ve iki krizde mültecilere gösterilen muameleye odaklanmaktadır. Üye devletlerin coğrafi kon- umu ve mültecilerin 'kimliği', AB düzeyinde mülteci krizine verilen yanıtın şekillenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Bunu kanıtlamak için Liberal Hükümetler- arasıcılık teorisi kullanılarak üye devlet tercihleri ve hükümetler arası pazarlık süreci incelenmiş ve bu sürecin her iki krizde de nasıl politika uygulamalarına dönüştüğü açıklanmıştır. Tez AB Komisyon raporları, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verileri, AB verileri ve anketlerinden yararlanarak ampirik kanıtlar sunmaktadır. Bulgular, AB düzeyinde üye devletlerin tercihlerinin ve pazarlıklarının konuya özel olduğunu ve farklı krizlere göre tepkilerin değişebileceğini göstermekte- dir. İç politikanın önemli belirleyicileri olan coğrafi konum ve kimlik, üye devletlerin AB düzeyindeki uluslararası pazarlık pozisyonlarını etkilemiş ve AB'nin Suriye ve Ukrayna mülteci krizlerine yönelik politika tercihlerinde farklılıklara yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last ten years, the European Union (EU) has faced two major migration crises. The EU, which was criticized for its closed borders and externalization approaches toward Syrian refugees in 2015, adopted a different approach to refugees from Ukraine by implementing an open door policy. This thesis compares the policy responses of EU member states to the Syrian and Ukrainian refugees and focuses on how refugees are treated in both cases. The geographical location of member states and the 'identity' of refugees have a significant impact on shaping the response to the refugee crisis at the EU level. To prove this, using the theory of Liberal Intergovernmentalism, it is explained how member state preferences and intergovernmental bargains work, and how this process turns into policy implementations in both cases. The thesis provides empirical evidence from EU Commission reports, UNCHR data, EU data, surveys, and statements. The findings show that the preferences and bargaining of the member states at the EU level are subject-specific and that the responses may vary according to different crises. Geographical location and identity, as important determinants of domestic policy, influence member states' international bargaining positions at the EU level and lead to differences in the EU's policy responses to the Syrian and Ukrainian refugee crises.