Lawmaking in an Ottoman frontier province at the turn of the sixteenth century: The mufti of Akkirman, his fatwas and authority
On altıncı yüzyılın sonunda bir Osmanlı sınır şehrinde hukuk yapımı: Akkirman müftüsü, fetvaları ve otoritesi
  1. Tez No: 755783
  2. Yazar: FATİH DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ATÇIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Osmanlı Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Fetvalar Osmanlı hukuk normlarının oluşmasında büyük rol oynamıştır. Ancak bugüne kadar Osmanlı tarihçileri Osmanlı fetvasıyla ilgili incelemelerini büyük ölçüde baş müftülerin (şeyhülislam) fetvalarıyla sınırlandırmış, taşra müftülerinin (kenar müftüsü) rolü ve fetvalarını ihmal etmişlerdir. Bu müftüler, imparatorluğun sınırında yasal normların oluşumunda nasıl bir rol oynadılar? Merkezi otorite ve yerel aktörlerle nasıl ilişki kurdular? Fetvaları hangi işlevleri yerine getirdi? Hukuk oluşum sürecinde rolleri neydi? Kendi otoritelerini nasıl kurmuşlardı? Bu tezde, bu soruları bir Osmanlı imparatorluk alim-bürokratı olan Ali Akkirmani'nin fetvaları üzerinden soracağım. Akkirmani, 1591-92'de memleketi ve bir sınır şehri olan Akkirman'da müderrislik ve müftülük görevine atanmadan önce eğitimini İstanbul'da Valide Sultan Medresesi'nde aldı. 1618'deki ölümüne kadar yaklaşık otuz yıl bu görevi sürdürdü. Müftü olarak, sıradan insanlar, ileri gelenler, resmi görevliler, kadılar vb. insanların sorularına verdiği fetvalar, ölümünden sonra 1630 yılında Fetâvâ-yı Akkirmani başlığıyla derlendi. Bu çalışmada, Akkirmani'nin kendi yerel bağları, hukuki ve emperyal otoritesini güçlendirmek ve kendisini Osmanlı sınırında hukuk normlarının oluşumunda kritik bir rol sahibi olarak konumlandırmak için şeriat ve imparatorluk hukukunu nasıl yorumladığını ve uyarladığını Kitâbü's-Siyer bölümü başta olmak üzere farklı konuları merkeze alarak cevaplamaya çalışıyorum.
Özet (Çeviri)
Fatwas played a major role in the formation of Ottoman legal norms. However, to date, Ottoman historians have largely limited their examination of these sources to the fatwas of the chief muftis (şeyhülislam). The role of provincial muftis (kenar müftüsü) and their fatwas remains neglected. What role did these muftis play in the formation of legal norms at the edge of the empire? How did they engage with the central authority and local officers? What functions did their fatwas perform? And what was their authority and role in the legal process? In this paper, I address these questions through an analysis of the fatwas of Ali Akkirmani, an Ottoman imperial man, a scholar-bureaucrat, who received his education at Valide Sultan Madrasa in Istanbul before taking up a post as professor and mufti in his hometown, the frontier city of Akkirman, in 1591-92. He kept the post for about thirty years, until his death in 1618. As mufti, he issued fatwas on questions of various types posed to him by common people, notables, officers, judges, etc., which were collected posthumously in 1630 under the title Fetâvâ-yı Akkirmani. Focusing on examples drawn from that work's chapter on international law (Kitâbu's-Siyer), I explore how Akkirmani interpreted and adapted the learned sharia law and imperial law to augment his own juristic, imperial, and socio-political authority and to position himself as a critical player in the formation of legal norms on the Ottoman frontier.