Creating a movement in the context of postcolonial urban reflections: Hong Kong new wave
Postkolonyal kent yansımaları bağlamında bir akım yaratmak: Hong Kong new wave
- Tez No: 755822
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hong Kong, kolonyal tarihi boyunca birçok çetrefilli süreçten geçerek tüm dünyanın gözü önünde kozmopolit bir meta metropole dönüşen eşsiz bir sosyolojik araştırma zeminidir. Ana karası ile bağlantısı kopuk olan ve küçük bir alana sıkışan kentin, 1997 yılında ki Çin'e teslimine kadar olan dönemde barındırdığı varlık- yokluk, doğu-batı, kapitalizm-kominizim gibi birçok evrensel diyalektik, toplum psikolojisine ve mekânsal yapılaşmaya yansımıştır. Bu çalışmada kronolojik olarak kolonyal dönemdeki kentsel ve kimliksel dönüşüm süreçleri incelenecek ve tüm bu dinamiklerin toplumun ortak zihinsel hayatına nasıl yansıdığı irdelenecektir. Bu bağlamda, kültürel emperyalizmin etkisinde, doğu ve batı arasına sıkışan Hong Kong sineması da, Çin'e teslim tarihi yaklaştıkça artan toplum gerilimi ve belirsizlik hissinden beslenen alternatif bir dışavurumsal arayışla, Hong Kong Yeni Dalga akımının ortaya çıkmasının önünü açmıştır. Bu çalışma, tüm bu etkenlere rağmen Hong Kong Yeni dalga akımının nasıl ortaya çıktığını ve tartışılan kent ve zihin merkezli dinamiklerin Yeni Dalga sinemasının içeriğini nasıl etkilediğini inceleyecektir. Sanatsal ifade biçimleri arasında sinemanın toplum hafızasını ve psikolojisini yansıtmadaki ayrıcalıklı doğasını da göz önünde bulundurarak Hong Kong Yeni Dalga sinemasının barındırdığı avangart ve özgün doku ile yansıtılan metropol yaşantısı, dikey yapısallaşma, mekânsal sıkışıklık, rutin, yalnızlık ve ötekileşme gibi temalar kentleşme merkezinde mercek altına alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The city of Hong Kong is a unique sociological research ground that has undergone many thorny processes throughout its colonial history and transformed into a cosmopolitan meta-urban in front of the whole world. The city, which is disconnected from its mainland and squeezed into a limited area, has been reflected in many universal dialectical to social psychology and urban structuring, such as presence- absence, east-west, capitalism-communism, until its handover to China in 1997. In this study, the urban and identity transformation processes in the colonial period will be examined chronologically and how all these dynamics are reflected in the common mental life of society will be examined. In this context, Hong Kong cinema, which is stuck between east and west, under the influence of cultural imperialism, paved the way to emerge of the Hong Kong New Wave movement, as a result of an alternative expression seeking which fed by social tension and uncertainty that increased in society as the handover date approached. In this direction, this thesis will examine how the Hong Kong New wave movement emerged despite all these factors and how the discussed urban and mind-centered dynamics affect the contents of the New Wave cinema. Given the privileged nature of cinema in reflecting the memory and psychology of society among forms of artistic expression, themes, such as metropolitan life, vertical structuralization, congestion, routine, loneliness and otherization, which are reflected by the avant-garde and unique texture of Hong Kong New Wave cinema, will be scrutinized in the urbanization center.