Covıd-19'un ekonomik etkilerinin analizi: OECD ülkelerine yönelik bir uygulama
Analysis of the economic impacts of covid-19: An application to OECD countries
  1. Tez No: 755823
  2. Yazar: SEVCAN GÜLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Covid-19 salgını hemen hemen her ülkenin ekonomik büyüme oranlarının düşmesine, işsizlik ve enflasyon oranlarının artmasına, talep düzeyinin azalmasına, tedarik zincirlerinin bozulmasına, dış ticaret hacminin daralmasına, işgücü verimliliğinin azalmasına ve işgücü maliyetinin artmasına sebep olarak küresel ekonomiyi olumsuz yönde etkilemiştir. Bu çalışma, Covid-19'un dolaylı ekonomik etkilerini bütüncül olarak hastalık maliyeti literatürü kapsamında ele alan ilk çalışmadır. Çalışmanın amacı, Covid-19 salgınının küresel ekonomik etkilerini analiz etmek, 2019 yılının son çeyreği itibariyle çeyreklik dönemler halinde kişi başına düşen GSYİH, büyüme oranları, işsizlik oranları, enflasyon oranları, işgücü maliyetleri ve işgücü verimliliğinde zaman içinde meydana gelen değişmeleri incelemek ve yıllık bazda veriler kullanılarak OECD ülkelerine ait söz konusu ekonomik değişkenlerde meydana gelen % değişimlerin bir önceki döneme kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yaratacak büyüklükte olup olmadığını analiz etmektir. Bu bağlamda çalışmada kullanılan istatistikler kişi başına düşen GSYİH, büyüme oranları, enflasyon oranları, işgücü maliyetleri ve işgücü verimliliğidir. İstatistikler OECD veri tabanından derlenmiştir. Çalışmada parametrik testler arasında yer alan Eşleştirilmiş Örneklem T testinden ve nonparametrik testler arasında yer alan Wilcoxon testinden yararlanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre kişi başına düşen GSYİH' de meydana gelen toplam değişmenin %21'inin, büyüme oranlarında meydana gelen toplam değişmenin %78'inin, enflasyon oranlarında meydana gelen toplam değişmenin %50'sinin, işgücü maliyetlerinde meydana gelen toplam değişmenin %68'inin Covid-19'dan kaynaklandığı ve salgının OECD ülkelerinin bu istatistikler üzerinde anlamlı farklılık yaratacak büyüklükte olduğu, Covid-19 öncesi ile sonrası ortalama işgücü verimliliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic has had a negative impact on the world economy by lowering the rates of economic growth in almost every nation, raising rates of unemployment and inflation, decreasing demand, degrading supply chains, decreasing the volume of international trade, decreasing labor productivity, and raising labor costs. The purpose of this study is to examine the consequences of the Covid-19 outbreak on the world economy, as well as the quarterly changes in GDP per capita, growth rates, unemployment rates, labor costs, and labor productivity, as of the fourth quarter of 2019, and the OECD statistics using yearly data. The study's goal is to determine if the percent changes in the relevant economic indicators are substantial enough to vary statistically from a period. GDP per capita, growth rates, inflation rates, labor costs, and labor productivity were the data considered in this study. The OECD database contains statistics that have been gathered. The Paired Sample T test, which is among the parametric tests, and the Wilcoxon test, which is among the nonparametric tests, were used in the study. The research revealed that 21% of the overall change in GDP per capita, 78% of the total change in growth rates, 50% of the total change in inflation rates, and 68% of the total change in labor costs were due to these factors. The labor productivity before and after COVID-19, as well as the unemployment rates before and after COVID-19, differ statistically significantly. There was discovered a statistically significantdifference.