Pediatrik çölyak hastalarında göz arka segment vasküler yapılarının değerlendirilmesi
Evaluation of the eye posterior segment vasculer structures in pediatric celiac patients
  1. Tez No: 755861
  2. Yazar: ÇAĞLAR ERBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN BİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Pediatrik Çölyak Hastalarının göz bulgularının ve göz arka segment parametrelerinin (koroid vaskülarite indeksi (KVİ) , koroid kalınlığı (KK) , retina damar çapı ölçümleri) değerlendirilmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, karşılaştırmalı çalışmaya Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Göz Hastalıkları kliniğine başvuran yaşları 6-18 arasında olan 70 çölyak hastası (70 göz) ve 60 sağlıklı gönüllü (60 göz) dahil edildi. Tüm hastaların detaylı oftalmolojik muayenelerinin ardından enhanced depth imagining optik koherens tomografi (EDI-OKT) ile subfoveal, nazal (fovea olan mesafesi 1500 μm, 3000 μm) ve temporal (foveaya olan mesafe 1500 μm, 3000 μm) koroid kalınlığı ve koroid vaskülarite indeksi ölçümleri yapıldı. Tüm hastaların renkli fundus görüntüleri fundus kamera sistemi ile alındı. IVAN yazılımı yardımı ile retina damar çapı ölçümleri değerlendirildi. İstatistiksel analizde SPSS 25.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The goal was to compare ocular findings and changes in posterior segment parameters of the eye in the pediatric Celiac patient group and the control group. It aimed to compare the choroidal vascularity index (CVI) and choroidal thickness (CC) and retinal vessel diameter measurements in the patient and control groups. Materials and Methods: This prospective, comparative study included 130 eyes of 130 pediatric subjects who were between 6-18 ages. The study consisted of 70 eyes of 70 Celiac patients who were applied to Adyaman University Faculty of Medicine Ophthalmology clinic for screening of eye involvement, as well as 60 eyes of 60 healthy volunteers who were examined in the same clinic and had normal ophthalmological examination results. Following thorough ophthalmological examinations of all patients, EDI-OCT was used to assess choroidal thickness (CC) in five separate points (subfoveal, 1500 µm and 3000 µm nasal and temporal) and choroidal vascularity index (CVI). A fundus camera system was used to capture color fundus images of all patients. The IVAN software was used to evaluate retinal vessel diameter measurements. For statistical analysis, the SPSS 25.0 program was used.