Korneal çapraz bağlama yapılan ve yapılmayan keratokonik gözlerde göz ovalamanın ön segment üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of eye rubbing on the anterior segment in keratoconic eyes with and without corneal cross-linking
  1. Tez No: 755864
  2. Yazar: ŞERİF NİZAMOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN MUHAFİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızın amacı korneal çapraz bağlama (KÇB) yapılan ve yapılmayan keratokonik gözlerde ve sağlıklı gözlerde göz ovalamanın ön segment parametreleri üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya kliniğimize başvuran rutin takipli veya yeni tanı 34 keratokonus (KK) hastası ile kliniğimizde keratokonus tanısıyla en az 3 ay önce KÇB yapılan 35 takipli hasta ve 36 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 105 hastanın 105 gözü dâhil edildi. Hastalara göz ovalamadan önce ve hemen sonra kornea tomografisi, optik biyometri, oto kerato-refraktometre, speküler mikroskop ve rebound tonometre ile ölçüm yapıldı. Göz ovalama işlemi aralarında 5 saniyelik bir ara olan 1 dakikalık 2 epizod şeklinde uygulandı. KK grubunda astigmatizmada anlamlı artış olduğunu (p0,05). GİB'nda tüm gruplarda anlamlı düşüş olmasına rağmen (p0,05). Ön kamara hacminde tüm gruplarda önemli düşüş olduğunu (p0,05). Ayrıca kontrol grubunda keratokonus tarama parametrelerinin (SIf, KVf, BCVf, BCVb) önemli ölçüde arttığını (p0,05). Yine kontrol grubunda aberasyon parametrelerinin (HOAf, HOAb, OPDb, Ast-f, sferik-b, trifoil-f, trifoil-b) önemli ölçüde arttığını (p0,05). Sonuç olarak, bu çalışma, sağlıklı, keratokonuslu ve KÇB yapılmış gözlerde göz ovalamanın ön segment parametreleri üzerine etkilerinin önemli ölçüde farklı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the effects of eye rubbing on the anterior segment parameters in keratoconic eyes with and without corneal cross-linking (CCL) and healthy eyes. The study included 105 eyes of 105 patients who applied to our clinic including 34 patients with routine follow-up or newly diagnosed keratoconus (KC), 35 followed-up patients who underwent corneal crosslinking at least 3 months ago in our clinic with the diagnosis of keratoconus and 36 healthy controls. Measurements were performed with corneal tomography, optical biometry, auto kerato-refractometer, specular microscope, and rebound tonometry before and immediately after eye rubbing. Eye rubbing was applied in 2 episodes, each lasting 1 minute with a 5 second break between them. We found that there was a significant increase in astigmatism (p0,05). Although there was a significant decrease in IOP in all groups (p0,05). We found that there was a significant decrease in anterior chamber depth in all groups (p0.05). In addition, we found that keratoconus screening parameters (SIf, KVf, BCVf, BCVb) increased significantly in the control group (p0,05). Again, we found that aberration parameters (HOAf, HOAb, OPDb, Ast-f, spherical-b, trifoil-f, trifoil-b) increased significantly in the control group (p0,05). In conclusion, this study shows that the effects of eye rubbing on the anterior segment parameters are significantly different in healthy, keratoconic and CCL eyes.