İslami finans okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi: İİBF ve İİF öğrencilerine ilişkin bir araştırma
Determining the level of islamic finance literacy: A research on feas and fis students
  1. Tez No: 755865
  2. Yazar: ASEEL ISMAIL MUHAMMED ALİ QUPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında Çankırı Karatekin Üniversitesi İİBF ve İİF'de öğrenim gören öğrencilerin İslami finans okuryazarlık düzeylerinin (temel finans ve ekonomi, İslami finans prensipleri, katılım bankası ve İslami finans ürünlerine ilişkin bilgi düzeyi) belirlenmiş ve fakülteler arasındaki farklılığın tespit edilmiştir. Ayrıca bu tez çalışmasında öğrencilerin İslami finans okuryazarlık düzeylerinin bazı değişkenlere (cinsiyete, eksi bakiyeye düşme, ekonomi/finans dersi alma, İslam iktisadı ile ilgili herhangi bir etkinliğe katılma, yarı zamanlı ya da tam zamanlı çalışma, akademik ortalama, banka hesabına sahip olma durumlarına ve tercih edilen banka türüne) göre farklılık gösterip göstermediği de sınanmıştır. Çalışmada anket uygulaması ile 334 öğrenciden elde edilen veriler bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Buna göre öğrencilerin temel finans ve ekonomi düzeyinde 16,15; İslami finans prensipleri bilgi düzeyinde 7,38; katılım bankası bilgi düzeyinde 32,63 ve İslami finans ürünleri bilgi düzeyinde 19,67 puana sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca İİF öğrencileri İslami finans prensipleri bilgi düzeyinde İİBF öğrencilerinden, İİBF öğrencileri de katılım bankası bilgi düzeyinde İİF öğrencilerinden daha başarılıdır. Son olarak öğrencilerin yalnızca katılım bankası bilgi düzeyi akademik ortalama değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the Islamic finance literacy levels (level of knowledge on basic finance and economics, Islamic finance principles, participation banks and Islamic finance products) of the students studying at Çankırı Karatekin University FEAS and FIS were determined and the difference between the faculties was determined. In addition, in this thesis study, it was also tested whether the Islamic finance literacy levels of the students differ according to some variables (gender, negative balance, taking economics/finance courses, participating in any activity related to Islamic economics, working part-time or full-time, academic average, having a bank account and preferred bank type). In the study, the data obtained from 334 students with the questionnaire application were analyzed with the independent sample t-test and one-way ANOVA test. Accordingly, students' knowledge level of basic finance and economy is 16,15; knowledge level of Islamic finance principles is 7.38; knowledge level of participation banks is 32,63 and knowledge level of Islamic finance products is 19.67 points. In addition, FIS students are more successful than FEAS students at the level of knowledge of Islamic finance principles, and FEAS students are more successful than FIS students at the level of participation bank knowledge. Finally, only the participation bank knowledge level of the students shows a significant difference according to the academic average variable.