1980 Dönemi sonrası kadın yazarlarımızın romanlarında erkeklik olgusunun yansımaları (Adalet Ağaoğlu, Ayla Kutlu, Leyla Erbil, Erendiz Atasü)
Reflections of masculinity in the Novels of our woman novelists after 1980 (Adalet Ağaoğlu, Ayla Kutlu, Leyla Erbil, Erendiz Atasü)
  1. Tez No: 755874
  2. Yazar: KÜBRA EVCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÖZHER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
1980 sonrası Türk Edebiyatı'nın önemli yazarlarından olan Adalet Ağaoğlu, Ayla Kutlu, Erendiz Atasü ve Leyla Erbil'in romanlarındaki erkeklik olgusunun yansımalarının incelenmesi amaçlanan bu tez çalışmasında, toplumsal cinsiyet kalıplarına dayalı erkeklik anlayışını, erkeklik olgusunun yansımasını ve bu olgunun meydana getirdiği erkeklik görünümleri üzerinde durulmuştur. Toplumsal cinsiyet, ataerki, erk ve erkek-lik kavramı ve hegemonik erkeklik kalıplarının merkeze alındığı bu tez çalışmasında, çalışmaya kaynaklık eden yazarların romanlarındaki erkeklik görüntülerinden ayrı ayrı bahsedilmiştir. Erkek kahramanların hem sosyal hem de psikolojik durumları, toplumsal rolleriyle bir çatışma halinde olan bu erkeklik kurguları romanlardaki erkek karakterler hakkında yeni bir erkeklik inşası oluşumunu gerekli kılmıştır. Tez başlığından hareketle erkeklik olgusunun yansımalarından söz etmek, toplumda eril düşünceden bağımsız, erkeklik norm ve kalıpları dışında hareket eden erkeklerin de toplumsal kimlik arayışı içinde olduğuna, kendilerine ait bir erkeklik inşa ettiklerine vurgu yapılmasıyla doğrudan ilintilidir. Bu çalışmada 1980 sonrası kadın yazarlarımızın (Adalet Ağaoğlu, Ayla Kutlu, Erendiz Atasü, Leyla Erbil) romanlarındaki erkeklik kurguları incelenmiştir. Bu incelemede coğrafya – yazar – eser – kahraman arasındaki ilişki ise yazarların romanlarda oluşturduğu erkeklik kurguları, roman alıntılarından hareketle açıklanmıştır. Bu çalışma 1980 sonrası kadın romancılar perspektifinden çizilmiş olan erkeklik görüntülerinin özelliklerini belirleyen ve bu noktada erkekler aracılığıyla toplum olarak“tabu”laştırılmış erkeklik kavramının da ana hatlarını ortaya çıkaran bir inceleme çalışması olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the major authors of Turkish literature after 1980, Adalet Ağaoğlu, Ayla Kutlu, erendiz atasü and Leyla Erbil aiming to address the views of masculinity in the novels, this thesis is based on gender stereotypes of masculinity and the construction of masculinities focused on the phenomenon of masculinity caused by this phenomenon. The thesis, which focuses on the concept of gender, patriarchy, erk, and masculinity and hegemonic masculinity patterns, dealt with the images of masculinity in each novel separately. These fictions of masculinity, in which both the social and psychological states of the male protagonists are in conflict with their social roles, have made it necessary to create a new masculinity construction about these male characters. Thesis title with moving, to speak of the phenomenon of masculinity in society, independent of thought, masculine, masculinity men who act outside of social norms and patterns are also in search of identity is being emphasized masculinity is directly related to their own building. In this study, the masculinity fictions in the novels of our women writers (Adalet Ağaoğlu, Ayla Kutlu, Erendiz Atasü, Leyla Erbil) after 1980 are examined. In this review, if geography is the relationship between- author , work, hero-the fictions of masculinity that the women writers create in novels are explained based on quotations. This study is a review that determines the characteristics of the images of masculinity drawn through the eyes of women novelists after 1980 and at this point also outlines the concept of masculinity, which is“taboo”as a society through men.