Maternal aneminin yenidoğanlarda büyüme ve hiperbilirubinemiye etkisi
Effect of maternal anemia on growth and hyperbilirubinamia in newborn
  1. Tez No: 755875
  2. Yazar: EMRE GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Maternal aneminin fetüsün büyüme ve gelişimi üzerindeki etkisi bilinmektedir. Bu çalışmada maternal aneminin indirekt hiperbilirubinemiye ve büyümeye etkisi değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya son beş yılda son trimesterde hemoglobin değeri 11 g/dl altında olan anneler ile bebekleri ve kontrol grubu olarak hemoglobin değeri 11 g/dl üzerinde olan 100 anne ile bebekleri dahil edildi. Süreçte annelerin yaşı, gestasyonel hafta, kaçıncı gebelik olduğu, Hb değeri, doğum şekli kayıtlardan kaydedildi. Bebeklerin APGAR skorları, saturasyon değerleri (ilk 24 saatte),doğum ağırlığı, vücut ağırlığı (1.ve 2.gün), doğum boyu ve baş çevreleri,TcB değerleri (1. ve 2.gün) kaydedildi. Hastalardan yatış olur ise yatış anında alınan Hb, Hct, platelet, WBC, bilirubin değerleri ve aldığı fototerapi süreleri kaydedildi. İzlemde hastalarıın taburculuk sonrası (2 gün sonra kontrol) vücut ağırlığı, bilirubin düzeyleri kaydedildi. İzlemde 1. Hafta,15.gün ve 30.günde anne sütü ile beslenme, vücut ağırlığı, boy, baş çevresi ölçümleri ve transkütan bilirubin değerleri kayıt edildi. Bulgular: Anemik annelerde doğum şekli normal doğum olan hasta oranı, anemik olmayan annelere oranla anlamlı düzeyde daha yüksektir. Bebeklerinin doğum ağırlığı, boy, baş çevresi, doğum haftası sonucu açısından annelerdeki aneminin etkisi saptanmamıştır. Her iki grup arasında birinci gün, ikinci gün, taburculuk sonrası, 1. hafta ve 15. gün vücut ağırlığı açısından anlamlı farklılık saptanmadı. TcB ikinci gün, taburculuk sonrası, 1. hafta, 15. gün ve 30. gün açısından anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Anemik anne bebeklerinin birinci gün TcB sonucu anemik olmayan anne bebeklerine oranla anlamlı düzeyde daha yüksektir. Az sayıda yatan hastada hastane yatış oranı açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Gruplar arasında Hb, Hct, platelet, bilirubin ve fototerapi süresi açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Otuzuncu gün vücut ağırlığı anemi anne bebeklerinde düşük saptandı. Sonuç: Anemik annelerden doğan bebeklerde TcB daha yüksek olmasına rağmen yatışı gerektirecek kadar sorun olmamış olup izlemde dikkat edilmelidir. Anemik annelerden doğan bebeklerin birinci ayında anemik olmayan annelerin bebeklerinden daha az kilo aldığı izlendi. Maternal aneminin sonuçlarını tam anlamıyla değerlendirebilmek için daha geniş serilere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The effect of maternal anemia on fetal growth and development is known. In this study, the effect of maternal anemia on indirect hyperbilirubinemia and growth was evaluated. Materials and Methods: The mothers and their babies with a hemoglobin value of less than 11 g/dl in the last five years in the last five years, and 100 mothers and their babies as the control group with a hemoglobin value above 11 g/dl were included in the study. During the process, mothers' age, gestational week, number of pregnancies, Hb value, and mode of delivery were recorded from the records. APGAR scores, saturation values (in the first 24 hours), birth weight, body weight (1st and 2nd day), birth length and head circumferences, transcutaneous bilirubin values (1st and 2nd day) were recorded. If the patients were hospitalized, the Hb, Hct, platelet, WBC, bilirubin values taken at the time of hospitalization and the duration of phototherapy were recorded. In the follow-up, the patients' body weight and bilirubin levels will be noted after discharge (control after 2 days). Results: The proportion of patients with normal delivery in anemic mothers was statistically significantly higher than in non-anemic mothers. There was no effect of anemia in mothers in terms of birth weight, height, head circumference, and birth week of their babies. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of body weight on the first day, on the second day, after discharge, on the first week and on the 15th day (p>0.05). There was no statistically significant difference between the two in terms of transcutaneous bilirubin on the second day, after discharge, at the 1st week, 15th day and 30th day. First-day transcutaneous bilirubin results of infants of anemic mothers were statistically significantly higher than infants of non-anemic mothers. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of hospitalization rate. There was no statistically significant difference between the groups in terms of Hb, Hct, platelet, bilirubin and phototherapy duration. Conclusion: Although TcB was higher in babies born to anemic mothers, there were no problems enough to require hospitalization and care should be taken in the follow-up. It was observed that babies born to anemic mothers gained less weight in the first month than babies of non-anemic mothers. Larger series are needed to fully evaluate the consequences of maternal anemia.