Economizer design and application for energy recovery with reducing flue gas temperature
Baca gazı sıcaklığını azaltarak enerji geri kazanımı için ekonomizer tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 755887
  2. Yazar: BESTE HOPLAMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Artan enerji maliyetleri ve CO2 azaltımına ilişkin yasal düzenlemeler nedeniyle, enerji ihtiyacının yüksek olduğu uygulama alanlarında ekonomik çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanılabilecek olanaklardan biri atık ısıdan enerji geri kazanımıdır. Genellikle ısıtma içeren işlemlerde kullanılan ısının sadece belirli bir kısmı işlemin gerçekleştirilmesi için kullanılabilir. Kalan kısım ise çoğunlukla baca gazları yoluyla farklı şekillerde tahliye edilir. Ekonomizer ile kazanlardan/fırınlardan çıkan ve bacaya giden sıcak baca gazlarındaki ısının bir kısmı ısı, buharda geri kazanılarak kazan veya tesisin verimliliğinde %3 ile %15 arasında verim artışı sağlanır. Verimlilik artışına bağlı olarak yakıt tasarrufu sağlanabilir. Bu çalışmada 3 t/h kapasiteli 4 adet buhar jeneratörünün baca gazı atık ısısı kullanılarak sisteme 4 adet ekonomizer eklenecek ve besleme suyu ısıtılacaktır. Yeni durumda mevcut ekonomizerler sökülecek ve ekonomizer baca gazından yararlanılarak daha yüksek kapasitede kurulacaktır. Böylece baca gazından daha fazla yararlanılırken doğal gaz tasarrufu sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to increasing energy costs and legal regulations regarding CO2 reduction, economic solutions are required for application areas with high energy needs. One of the possibilities that can be used is energy recovery from waste heat. Only a certain part of the heat generally used in processes involving heating can be used for the realization of the process. The remaining part is discharged in different ways, mostly through flue gases. With the economizer, an efficiency increase between 3% and 15% is achieved in the efficiency of the boiler or plant by recovering some of the heat on the hot flue gases coming out of the boilers/furnaces and going to the chimney in heat, steam or power generation facilities. Depending on the increase in efficiency, fuel savings can be achieved. In this study, by using the exhaust gas waste heat of 4 steam generators with a capacity of 3 ton/h, 4 economizers were added to the system and the feed heating heated. In the new situation, the existing economizers will be dismantled, and the economizer will be instated in a higher capacity, making use of the exhaust gas. Thus, while making more use of exhaust gas, natural gas savings will be achieved.