İplik üretiminde kullanılan makineler ve risk değerlendirmesi
Machines used in yarn production and risk assessment
- Tez No: 755886
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tekstil sektöründe üretimin ilk basamağı iplik üretimidir. İplik üretiminde kullanılan makineler üretimi arttırken çalışanlar için çok büyük tehlikeler oluşturmaktadır. Makinelerde bulunan bu tehlikeler genel olarak hareketli aksamlardan kaynaklanır. Birçok tehlikenin bulunduğu bu sektörde, iplik üretiminde kullanılan makineler ve iplikhane bölümü için risk değerlendirmesi yapmak amacıyla bu tez çalışması yapılmıştır. Ayrıca iplik üretimi yapan bu işyerinde bulunabilecek tehlike ve risklere karşı, sektöre özel risk değerlendirmesi oluşturulmuştur. Bu yapılan risk değerlendirmesi sonucunda, risk bakımından en yüksek oranda riskin iplik hazırlama ve iplik eğirme bölümünde olması durumu tespit edilmiştir. Belirlenen risk faktörlerinin daha fazla etmen olarak mekanik etmenlerden kaynaklandığı görülmüştür. Çalışmada ayrıca işyerinde öngörülen risk etmenlerinin giderilebilmesi amacı ile önleyici ve koruyucu tedbirler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first step of production in the textile sector is yarn production. The machines used in yarn production increase the production and create great dangers for the workers. These hazards in machines generally arise from moving parts. In this sector where there are many dangers, this thesis study was carried out in order to make a risk assessment for the machines used in yarn production and the spinning mill department. In addition, a sector-specific risk assessment has been created against the dangers and risks that may be found in this workplace that produces yarn. As a result of this risk assessment, it has been determined that the highest risk in terms of risk is in the yarn preparation and spinning department. It was observed that the determined risk factors were mostly caused by mechanical factors. In the study, information was given about preventive and protective measures in order to eliminate the risk factors foreseen in the workplace.