Gözlem altına alınma
Mental state examination
  1. Tez No: 755900
  2. Yazar: ATAÇ BERKE DAMAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Gözlem altına alınma, bir kimsenin suçu işlediği sırada akıl hastası olup olmadığını eğer akıl hastası ise ne zamandan beri hasta olduğunu ve bu hastalığının davranışları üzerine etkisini incelemek amacı ile düzenlenmiştir. Gözlem altına alınmanın kanuni düzenlemesi bu şekilde olmakla birlikte; amaçları, hukuki niteliği, uygulama şekli gibi birçok konuda çok yönlü bir yapı göstermektedir. Kişinin akıl sağlığının tetkiki, bir muhakeme şartı olması nedeni ile ceza muhakemesi anlamında oldukça önemlidir. Çalışmamızda akıl sağlığının tetkiki amacıyla kişinin gözlem altına alınmasının doktrin ve uygulamadaki tartışmalı hususları etraflıca incelenerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mental state examination was arranged to examine whether a person was mentally ill at the time of committing the crime, if he was mentally ill, how long he had been ill and the effect of this illness on his behavior. Although the legal regulation of mental state examination is like this; It shows a multifaceted structure in many subjects such as its aims, legal nature, and application method. The examination of a person's mental health is very important in terms of criminal procedure since it is a condition of reasoning. In our study, the controversial issues in the doctrine and practice of taking the person under observation for the purpose of examining the mental health are explained by examining in detail.