Parkinson hastalarının yürüme bozukluklarının tespiti
Detection of walking disorders of Parkinson patients
  1. Tez No: 769204
  2. Yazar: FERDA TAŞKESENLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURBANU GÜZEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Parkinson hastalığının yol açtığı sorunların kontrol altına alınması büyük oranda hastalığın erken teşhisine bağlıdır. Ülkemizde Parkinson hastalarında hareketteki donma tespitlerinde, hastalar yürütülürken göz ile ya da video kamera ile gözlem yapılarak hareketteki donma tespit edilmektedir. İnsan yaşamı ve yaşam kalitesi göz önüne alındığında bu yöntem oldukça ilkel kalmaktadır. Yürüyüşteki donmayı (Freezing Of Gait) belirleyen otomatik ölçüm metotları geliştirmek için artan bir ihtiyaç vardır. Söz konusu eksiklikleri giderebilmek ve daha gelişmiş yöntemlerin ortaya çıkarılmasına yardımcı olmak için literatür çalışmaları incelenmiş, yürüme verilerinin farklı pencere aralıklarında ve farklı sensör konumlarında tekrar değerlendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Hedef sadece yürüyüşteki donma bölümlerinin ölçülmesini sağlamak değil, aynı zamanda tahmin edilip önlenmesine de yardımcı olmaktır. Bu tez çalışmasında hedeflere yönelik olarak Parkinson hastalarındaki donmaları daha doğru tespit etmek için optimum pencere aralığı ve sensör konumunu belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Controlling the problems caused by Parkinson's disease largely depends on early diagnosis of the disease. In our country, freezing in motion is detected in patients with Parkinson's disease, by observing with eyes or with a video camera while the patients are walking. Considering human life and quality of life, this method remains rather primitive. There is an increasing need to develop automated measurement methods that determine Freezing of Gait. In order to eliminate these shortcomings and help to reveal more advanced methods, literature studies were examined, and it was necessary to reevaluate the walking data in different window intervals and different sensor positions. The goal is not only to measure freezing episodes in walking, but also to help predict and prevent them. In this thesis, it is aimed to determine the optimum window spacing and sensor position in order to more accurately detect freezing in Parkinson's patients.