Alvar monografi
The monografi Alvar
- Tez No: 241697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bir köy monografisi olan çalışmamızda geçmişimizden miras kalan kültürel değerlerimizin kayıt altına alınmasına katkıda bulunmak amacıyla Erzurum'un Pasinler ilçesine bağlı Alvar beldesi incelenmiştir.Araştırmanın başında sahayla ilgili genel tanıtıcı bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünü geçiş dönemleri oluşturmaktadır. Bu bölümde insan hayatının üç önemli aşaması olan doğum, evlenme, ölüm adetleri ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan inanışlar ele alınmıştır.Toplumların yaşantısıyla kültürel değerleri birbiriyle ilişkilidir. Kültür ögelerinin tespiti için Alvar beldesi halk hayatı; halk inanışları, bayram-tören-kutlamaları, halk eğlenceleri, halk sporu, halk mutfağı, halk hekimliği-takvimi-meteorolojisi ve çocuk oyunları kapsamında anlatılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde Alvar'ın ağız özellikleri birkaç örnekle verilmiş; ardından araştırma alanında tespit edilen anonim halk edebiyatı ürünleri aktarılmış ve tespit edilen ürünlerin sonunda biçim ve içerik yönünden değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma sahamızın adıyla anılan Âşık Yaşar Reyhanî ve Hace Muhammet Lütfi de yörede yetişmiş ünlü şahsiyetler olarak tanıtılmıştır.Araştırmada; yazılı kaynaklardan elde edilen bilgilerle, sözlü kaynaklardan derleme ve gözlem yoluyla elde edilen veriler bir araya getirilmiş, Alvar'daki bu adet ve inanmaların eski Türk kültürüyle olan ilişkileri örnekler vasıtasıyla verilmeye çalışılmıştır.Araştırmamızın sonuç bölümünde yavaş yavaş kaybolan halk kültürümüzün önemi belirtilerek, bu değerlerin tamamen yok olmadan kayıt altına alınması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study which is ac village monography, Erzurum prouince?s Pasinler district?s Avlar town was investigated in order to contribute to chain our. Cultural values inherited from the past.In our study, general introductory information about the study field is given. The second part of the study comprises transition periods. In that part, information about the birth, marriage and death customs which are three important phases of human life and beliefs accruing related to those phases is given.Life of communities is connected with their cultural values. Alvar town folk life was explained in terms of folk beliefs, feast ? ceremony ? celebrations, folk entertainments, folk sports, children?s games in order to determine cultural components. In the fourth part of our study, dialect characteristics of Avlar was given with some samples; after anonym folk, literature products which were determined in the field of study were cited. In the end, determined products were evaluated in terms of form and content. Rehhani from Alvar, Efe his nibs from Alvar who are referred by the name of the field of our study were introduced as famous characters of the town.In our study, information taken from written sources, compilations from oral sources and customs and beliefs obtained by means of observation were cited, the relationships of those customs and beliefs and old Turkish culture were given by means of examples.In the conclusion part of our study, it has been emphasized in a vital way that values of our folk culture should be chained before they die out completely and conveyed to the next generations by mentioning the importance of our folk culture which is dying out slowly.