Cultural labor market in Istanbul: An analysis on the lightingdesign subfield
İstanbul kültürel emek piyasası: Işık tasarımcılığı alanı üzerine bir analiz
  1. Tez No: 755939
  2. Yazar: SAMET ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, İstanbul'daki alternatif tiyatrolarla çalışan ışık tasarımcıları ve teknisyen- lerini kültürel emek perspektifinden analiz etmektedir. Türkiye'de tiyatro alanı genel hatlarıyla ödenekli/kurumsal tiyatrolar ile ödeneksiz/bağımsız tiyatrolar ol- mak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ödeneksiz/bağımsız tiyatrolar içerisindeki alternatif tiyatrolar sanatsal üretimleriyle 2000'li yılların ortalarından itibaren kendilerine İs- tanbul tiyatro alanı içerisinde önemli bir yer edinmişlerdir. Alternatif tiyatrolar, konvansiyonel tiyatro yapma biçimlerinden farklı olarak tiyatro mekanı, bir metnin ele alınışı ve sergilenişini dolayısıyla bir tiyatro oyununun tasarım unsurları üzerine çağdaş sanatsal arayışlarda bulunmaktadırlar. Bu tasarım unsurları içerisinde de ışık tasarımı bir oyuna etkisi bağlamında oldukça önemli bir yer tutar. Bu tez kap- samında, İstanbul'daki alternatif tiyatrolarla çalışan ışık tasarımcılarını etnografik bir yöntemle emek ilişkileri bağlamında ele alacağım. 2014'ten beri ışık teknisyeni 2022 yılı itibariyle de ışık tasarımcısı olarak alternatif tiyatrolarla çalıştığım kendi mesleğimi“otoetnografik”perspektiften ele alacağım. Türkiye'de tiyatro meslek- lerine ve doğrudan bu alandaki özenelerin deneyimlerine odaklanarak yapılmış bir akademik çalışma bulunmamakta. Bu çalışma ile, bir veçhesiyle akademik literatüre bu anlamda bir katkıyı yapmayı amaçlarken öte yandan emek ilişkilerinin çoğunlukla göz ardı edilmekle temayüz ettiği tiyatro alanını mesleği göz önüne çıkmak değil de gözler önüne sermek olan öznelerinin kendi sözleriyle, çalışma deneyimleriyle tarif etmeyi amaçlıyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze lighting designers and technicians working with alterna- tive theaters in Istanbul from the perspective of cultural labor. The field of theater in Turkey is divided into two categories: subsidized/institutional theaters and non- subsidized/independent theaters. Within the unpaid/independent theaters, alterna- tive theaters have gained a significant position in the Istanbul theater field since the mid-2000s with their artistic productions. Distinct from conventional forms of the- ater production, alternative theaters engage in contemporary artistic explorations of the theater space, and the performance considering the design elements of a theater play. Among these design elements, lighting design holds particular importance in terms of its contribution to a play. In this thesis, I will examine the lighting design- ers working with alternative theaters in Istanbul in the context of labor relations with an ethnographic method. I will focus on my own profession, in which I have been working with alternative theaters as a lighting technician since 2014 and as a lighting designer since 2022, from an autoethnographic perspective.In Turkey, there is no academic study conducted with particular attention to theater professions and the experiences of those who work in this field. Therefore, with this study, on the one hand, I aim to contribute to the academic literature in this sense, and on the other hand, I will describe the field of theater, where labor relations are mostly neglected, through the words and working experiences of its individuals whose profession is to make visible rather than to be visible.