Küresel grafitli dökme demirlerin üretiminde metalurjik silisyum karbür ve ferro silis katkılarının malzeme üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of metallurgic silicon carbide and ferro silicon additives on the material in the production of nodular graphite cast iron
- Tez No: 755941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada silisyum karbür ve ferro silis gibi iki farklı alyaj malzemesinin küresel grafitli dökme demirin yapısına katılarak mekanik ve metalurjik özellikleri kıyaslanmıştır. Bu iki alyaj malzemesi farklı ocaklarda verilerek ocaklara yapılan şarj miktarları kaydedilmiştir. Ocaklardan numuneler alınarak mümkün oldukça birbirlerine yakın kimyasal analize sahip olmaları sağlanmıştır. Daha sonra döküm yapılacak olan kalıbın kumuna testler uygulanmış ve veriler kaydedilmiştir. Dökümü geçekleşen malzemelerden numuneler alınmış ve mekanik testlere tabii tutulmuştur. Bu testler sonucunda FeSi ilaveli numuneler için σmaxₒᵣₜ=500,47 N/mm² ,SiC için σmaxₒᵣₜ= 505,37 N/mm² olarak ölçülmüştür. Sertlik ölçümlerinde FeSi ilaveli numunede sertlik değeri 198,06 HB iken SiC' e ait numunede ise sertlik değeri 205,7 HB olarak ölçülmüştür. Görüldüğü gibi %4 'lük bir sertlik artışı olmuştur Elde edilen veriler mekanik açıdan kıyaslanarak grafikler halinde kaydedilmiştir. Bu deneyeler sonucunda iki alyaj malzemesi karlılık ve mekanik açıdan kıyaslanmış ve kıyaslamalar kaydedilmiştir. Yapılan deneyler her aşamada fotoğraflanmıştır. Çalışma sonunda elde edilen veriler tablo ve grafiklerle verilmiştir ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mechanical and metallurgical properties of two different alloying materials such as silicon carbide and ferro silica were compared to the structure of spheroidal graphite cast iron. These two alloy materials were given in different furnaces and the amount of charge made to the furnaces was recorded. Samples were taken from the quarries and it was ensured that they had chemical analysis as close to each other as possible. Then, tests were applied to the sand of the mold to be cast and the data were recorded. As a result of these tests, it was measured as σmaxₒᵣₜ=500.47 N/mm² for FeSi added samples and σmaxₒᵣₜ= 505.37 N/mm² for SiC. In the hardness measurements, while the average hardness value was .. HB in the FeSi added sample, the average value was measured as .. HB in the SiC samples. As can be seen, there was a ..% increase in hardness. The data obtained were compared mechanically and recorded in graphics. As a result of these experiments, two alloy materials were compared in every aspect and recorded.. Experiments were photographed at each stage. The data obtained at the end of the study are given in tables and graphs and interpreted.