Akaryakıt istasyonlarında vergi kaybını önlemek üzere kullanılan elektronik mali uygulamalara ilişkin tüketici algısının incelenmesi
Investigating consumer perception towards electronic financial applications used in gas stations to prevent tax loss
  1. Tez No: 755984
  2. Yazar: ELBER BERAT YANGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, akaryakıt sektöründe kullanılan elektronik mali uygulamalara ilişkin tüketici algısının incelenmesi ve bu algının çeşitli demografik özelliklere göre farklılaşma durumunun araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, literatür taraması neticesinde bir anket formu oluşturularak, 25 Eylül 2021 ile 25 Mart 2022 tarihleri arasında İstanbul ilinde 213 katılımcı ile anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma kapsamında oluşturulan Elektronik Mali Uygulamalara İlişkin Tüketici Algısı Ölçeği 20 maddeden meydana gelmektedir. Anket formu vasıtasıyla katılımcılardan elde edilen veriler SPSS-23 programı vasıtasıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde, akaryakıt sektöründe kullanılan elektronik mali uygulamalara ilişkin tüketici algısının yüksek düzeyde olduğu, cinsiyet ve eğitim düzeyine göre akaryakıt sektöründe kullanılan elektronik mali uygulamalara ilişkin tüketici algısının anlamlı şekilde farklılaştığı; yaş, medeni durum, çalışma durumu ve aylık gelir düzeyine göre tüketici algısının anlamlı biçimde farklılaşmadığı bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate consumer perception towards electronic financial applications used in gas stations, and to examine whether or not this perception is different according to various demographical characteristics of the participants. Within the scope of the study, quantitative research method was used. In this regard, a survey form was constituted as the result of literature review, and survey was conducted on 213 participants in Istanbul between 25th September 2021 and 25th March 2022. Scale of Consumer Perception Towards Electronic Financial Applications constituted for the research consists of 20 statements. Data gathered from participants via survey from was analysed with SPSS-23 program. As the result of the analysis, it is found that consumer perception towards electronic financial applications used in gas stations is high, consumer perception towards electronic financial applications used in gas stations is significantly different according to gender and education level; however, consumer perception is not significantly different according to age, marital status, working situation and monthly income level.