Eklem hipermobilitesi olmayan çocuklarda femoral anteversiyon artışının statik ve dinamik taban basıncına olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of femoral anteversion increase on static and dynamic plantar pressure in children without joint hypermobility
  1. Tez No: 755983
  2. Yazar: RUKİYE SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BİLGİLİ, PROF. DR. NAZİF EKİN AKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Orthopedics and Traumatology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Femoral anteversiyon artışı femur başının dizin transkondilar aksına göre öne doğru rotasyon açısında artış olarak tanımlanır. Pediatri kliniklerinde genellikle femoral anteversiyon artışı eklem hipermobilitesiyle birlikte gözlenmektedir. Eklem hipermobilitesi olmaksızın femoral anteversiyon artışının yürüme sırasında ayak taban basıncına etkilerini araştıran çalışma literatürde bulunmamaktadır. Çalışmamız hipermobil olmayan çocuklarda femoral anteversiyon artışının yürüme sırasında ayak taban basıncında ne tür değişiklikler yaptığını araştırmayı amaçlamaktadır. Metot ve Dizayn: Çalışma grubu 33 hipermobil olmayan femoral anteversiyon artışı olan (13 erkek, yaş ort.: 9.57±3.1yıl) ve kontrol grubu 28 hipermobil ve femoral anteversiyon artışı olmayan (16 erkek, yaş ort.: 9.39±3.3yıl) çocuklardan oluşmaktadır. Her hastanın çıplak ayak olarak ayakta durma ve yürüme sırasındaki ayak taban basınç analizleri değerlendirilmiştir (Tekscan Inc. Mass. USA).
Özet (Çeviri)
Introduction: Increased femoral anteversion is defined as an increase in the anterior rotation angle of the femoral head relative to the transcondylar axis of the knee. In pediatric clinics, increased femoral anteversion is generally observed together with joint hypermobility. There is no study in the literature investigating the effects of increased femoral anteversion without joint hypermobility on foot pressure during walking. Our study aims to investigate what kind of changes in plantar pressure during walking caused by increased femoral anteversion in non-hypermobile children. Method and Design: The study group had consist 33 non-hypermobile femoral anteversions and the control group had consist 28 non-hypermobile and without increased femoral anteversions. The plantar pressure analyzes of each patient during standing and walking barefoot were evaluated (Tekscan Inc. Mass. USA).