Elma ve gül budama atıklarından farklı sıcaklıklarda üretilen biyokömürün toprak kalitesine etkisinin solucan kaçınma testi ile belirlenmesi
Determination of the effect of biochar produced at different temperatures from apple and rose pruning wastes on soil quality by earthworm avoidance test
- Tez No: 756043
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Atmosferdeki karbondioksitin uzun süreli toprakta bağlanması amacıyla uygulanan biyokömürün toprağın biyolojik özelliklerini etkisini, solucan kaçınma testi ile belirlemek amacıyla İnkübasyon denemesi yürütülmüştür. Çalışmada yüksek sıcaklık ve dozların etkisini belirlemek amacıyla 300, 450, 600, 750 ve 900 °C sıcaklıkta elma veya gül budama atıklarından/artıklarından elde edilmiş biyokömürün %1 ve %2 dozları toprağa karıştırılmış ve solucan kaçınma testi yapılmıştır. Daha sonra örnekler inkübe edilerek test tekrarlanmış, inkübasyon sonunda ayrıca toprağın CO2 üretimi değerleri analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar biyokömür uygulaması yapıldıktan hemen sonra yapılan solucan kaçınma testinde, solucanların biyokömür uygulanmayan referans toprağını tercih ettikleri, inkübasyon sonrasında ise biyokömür uygulanan alana yöneldiklerini göstermiştir. Araştırmadan genel olarak kullanılan hammaddenin, uygulama dozunun ve biyokömür üretim sıcaklığının solucan kaçınma davranışı üzerinde etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
An incubation experiment was carried out in order to determine the effect of biochar which is applied for carbon sequestration for a long time in to soil, on biological properties of the soil using earthworm avoidance test. To determine the effect of high temperatures and doses in the study, 1% and 2% doses of biochar obtained from apple or rose pruning wastes/residues at 300, 450, 600, 750 and 900 °C were mixed into the soil and worm avoidance test was performed. Afterwards, the samples were incubated and the test was repeated, additionally, the CO2 production values of the soil were also analyzed at the end of the incubation. The results revealed that in the earthworm avoidance test performed immediately after the biochar application, the earthworms preferred the reference soil without biochar application, and after incubation they turned to the biochar applied area. It has been shown from the research that the raw material used; the application dose and the biochar production temperature in general have an effect on the worm avoidance behavior.