Stabilization and strong stabilization of lti systems by structured time-delay controllers
Doğrusal zamanla değişmeyen sistemlerin yapılandırılmış zaman gecikmeli denetleyiciler ile kararlılaştırılması ve kuvvetli kararlılaştırılması
  1. Tez No: 756049
  2. Yazar: SÜLEYMAN MERT ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ İFTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin temel amacı, doğrusal zamanla değişmeyen çok girdili çok çıktılı sistemlerin kararlılaştırılması ve kuvvetli kararlılaştırılması için denetleyici tasarım yöntemleri geliştirmektir. Özellikle, ele alınacak olan açık döngü sistemlerin, girdi/çıktı kanallarında veya sistemin kendi dinamiklerinde keyfi sayıda ayrık zaman gecikmesine sahip olabilen geri-tipli veya tarafsız zaman gecikmeli sistemler olmasına izin verilmiştir. Bu tür sistemleri kararlılaştırmak için, kararlılaştırma probleminin denetleyici parametreleri üzerinden spektral apsis fonksiyonunun minimizasyonu olarak formüle edildiği özdeğer optimizasyonu tabanlı bir denetleyici tasarım yöntemi önerilmiştir. Bu kapsamda sadece geleneksel sonlu boyutlu denetleyiciler değil, isteğe bağlı sayıda yapay zaman gecikmelerine sahip zaman gecikmeli denetleyicilerin de tasarlanması amaçlanmıştır. Ayrıca, tasarlanacak olan hem sonlu boyutlu hem de zaman gecikmeli denetleyicilerin keyfi bir biçimde yapılandırılmasına izin verilmiştir. Kararlılaştırma yönteminin bir uzantısı olarak bir kuvvetli kararlılaştırma yöntemi de geliştirilmiştir. Daha kesin olarak, merkezi ve/veya merkezi olmayan kuvvetli kararlılaştırma problemi, mevcut kararlılaştırma problemine bir kısıt olarak denetleyici kararlılığı eklenerek formüle edilmiştir. Son olarak, bu tezde önerilen analiz ve denetleyici tasarım yöntemlerini uygulayan yeni bir MATLAB tabanlı yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to develop controller design methods for stabilization and strong stabilization of linear time-invariant multi-input multi-output systems. In particular, the open-loop systems to be considered are allowed to be retarded or neutral time-delay systems which may have an arbitrary number of discrete time delays in the input/output channels or in the dynamics of the system itself. In order to stabilize such systems, an eigenvalue optimization-based controller design method is proposed in which the stabilization problem is formulated as the minimization of spectral abscissa function over the controller parameters. In this context, not only conventional finite-dimensional controllers but also time-delay controllers with an arbitrary number of artificial time delays are aimed to be designed. Furthermore, the controllers to be designed are allowed to be structured in an arbitrary form. A strong stabilization method is also developed as an extension of the stabilization method. More precisely, the centralized and/or decentralized strong stabilization problem is formulated by adding the controller stability as a constraint to the present stabilization problem. Finally, a new MATLAB-based software, which implements the analysis and controller design methods proposed in this thesis, is developed.