Katılım bankalarında dijital yeniliklerin banka müşterilerinin dijitalleşmeyi benimseme durumları üzerine etkisinin incelenmesi ve finansal sonuçları
Investigation of the effect of digital innovations at participation banks on digitalization adoption of bank customers and the financial results
  1. Tez No: 756068
  2. Yazar: MEHMET SÜSLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son yıllarda dijitalleşme devinimi bankacılık sektöründe birçok yeniliği zorunlu kılmıştır. Bu nedenle bankacılık sektöründe rekabeti üst seviyeye taşımak için teknolojik yaklaşımlar müşterilerin deneyimine sunulmuştur. Dolayısıyla bankalar ve müşteriler arasında birçok uygulama üzerinden dijital köprüler oluşturulmuştur. Bu araştırmanın amacı, katılım bankalarında dijital yeniliklerin banka müşterilerinin dijitalleşmeyi benimseme durumları üzerine etkisini incelemek ve finansal sonuçlarını değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nicel yöntem takip edilmiş olup nicel yöntemde ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın 389 dijital aktif kurumsal müşterileri oluşturmaktadır. Araştırmada“Demografik Form”,“Katılım Bankalarında Dijital Farkındalık Ölçeği”,“Katılım Bankalarında Dijital Yeniliklerin Şirkete Etkisi Ölçeği”“Katılım Bankalarında Dijital Yeniliklerin Finansal Sonuçları Ölçeği”olarak dört farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Verilerin analizi kısmında ise Microsoft Excel ve SPSS 25 programlarından yararlanılmıştır. Faktör analizinden sonra veriler normal dağılmadığı için parametrik olmayan Kolmogorov – Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri uygulanmıştır. Değişkenlere ait gruplar arası karşılaştırmalar yapılırken Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testinden yararlanılmıştır. Gruplar arasında fark tespit edildiğinde farkın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek için Posthoc Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi için Spearman korelasyon testi yapılmıştır. Katılımcıların dijitalleşmeyi benimsemelerinin bağımsız değişkenlerden cinsiyete, yaş grubuna, eğitim düzeyine, gelir düzeyine, faaliyet gösterilen sektör ve işletme türüne göre değiştiği tespit edilmiştir. Araştırmanın hipotezlerinin kabul ve reddedilmeleriyle ilgili olarak; dijital bankacılık kullanım süresinin ve kullanım sıklığının dijital yeniliklerin şirkete katkısı üzerinde etkili olduğu; dijital bankacılık kullanım süresinin ve kullanım sıklığının dijital yeniliklerin finansal sonuçları üzerinde etkisinin olduğu yönünde sonuçlar belirlenmiştir. Buna karşın dijital bankacılık kullanmanın öncelikli sebebinin, dijital yeniliklerin şirkete katkısı üzerinde etkisi olmadığı; dijital bankacılık kullanmanın öncelikli sebebinin, dijital yeniliklerin finansal sonuçları üzerinde etkisinin olmadığı da araştırma sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the digitalization trend has compelled many innovations in the banking sector. Therefore, technological instruments have been presented to the usage of customers to take the competition to the next level in the banking sector. Hence, digital bridges have been created between banks and their customers over many applications. The purpose of this research is to examine the effects of digital innovations in participation banks on the digitalization adoption of bank customers and to evaluate their financial results. For this purpose, the quantitative method was followed in the research, and the relational screening model was preferred in the quantitative method. The sample group of the research consists of 389 digitally active corporate customers of Kuveyt Türk Participation Bank. In the research, four different data collection methods were used as“Demographic Form”,“Digital Awareness Scale in Participation Banks”,“Scale of Impact of Digital Innovations on the Company in Participation Banks”and“Scale of Financial Results of Digital Innovations in Participation Banks”. During the analysis of the data, Microsoft Excel and SPSS 25 programs were used. Since the data were not normal after factor analysis, non-parametric Kolmogorov – Smirnov and Shapiro-Wilk tests were applied. Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used when making comparisons of the variables between the groups. When a difference was detected between the groups, the Mann Whitney U test with Posthoc Bonferroni correction was used to determine which groups caused the difference. Spearman correlation test was used to determine the relationships between the variables. It has been determined that the participants' adoption of digitalization varies according to gender, age group, education level, income level, the sector in which they operate and the type of business. Regarding the acceptance and rejection of the research hypotheses, the duration and the usage frequency of digital banking have an impact on the contribution of digital innovations to the company and it has also been determined that the duration and the usage frequency of digital banking have an effect on the financial results of digital innovations. On the other hand, the research shows that the primary reason for using digital banking does not have an impact on the contribution of digital innovations to the company, and the primary reason for using digital banking does not have an impact on the financial results of digital innovations.