Z kuşağının bankaların dijital dönüşümlerinden beklentileri üzerine bir araştırma: MAKÜ İİBF örneği
A research on the expectations of generation Z from the digital transformation of banks: The example of MAKÜ FEAS
  1. Tez No: 791167
  2. Yazar: BEKTAŞ OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜRŞAT ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
1997 ile 2010 yılları arasında doğmuş, Z kuşağı diye adlandırılan, teknolojinin ve bilginin hemen ulaşılabilir olduğu, yeniliklerin çok hızlı geliştiği dönemde yaşamakta olan gençlerimizin, sürdürülebilir bankacılık faaliyetlerinde bulunabilmeleri için dijital çağın getirdiği yenilikleri barındıran dijital bankacılıktan beklentileri oldukça yüksek seviyededir. Bu çalışmada, Z kuşağının, bankaların dijital yapılarının ileriki dönemlerde hangi yönde gelişim sağlaması gerektiğini, müşterilerin banka seçiminde hangi konulara önem verdiği, banka tercihinde öne çıkan başlıca konular araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler fakültesinde öğrenim görmekte olan 412 adet öğrencinin katılımı ile likert ölçek tipi ile anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen bilgiler bilgisayar ortamında, SPSS programında analiz edilmiştir. Veriler normal dağılım göstermesi sebebi ile parametrik testler kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, bankaların masraflar ve ücretler konusunda makul davranması, mobil bankacılığın geliştirilmesi, bankacılık uygulamasındaki arayüzün anlaşılır olması, dijital uygulamaların ürün çeşitliliğinin artırılması, güvenilirlik algısının artırılması, kullanıcıların tasarruflarını yönetmesinde etkin rol alması, mobil uygulamaların daha anlaşılır ve kullanım kolaylığının öne çıkması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our young people, who were born between 1997 and 2010 and live in a period called Z generation, where technology and information are readily available and innovations develop very rapidly, have high expectations from digital banking, which includes the innovations brought by the digital age so that they can engage in sustainable banking activities. In this study, it is aimed to investigate the direction in which the digital structures of the banks should develop in the future, which issues the customers attach importance to when choosing a bank, and the main issues that come to the fore in the bank preference of the Z generation. In the study, a likert scale type survey was conducted with the participation of 412 students studying at the Faculty of Economics and Administrative Sciences of Burdur Mehmet Akif Ersoy University. The obtained information was analyzed in the computer environment, in the SPSS program. Parametric tests were used because the data showed normal distribution. As a result of the analysis of the data, it was concluded that banks should act reasonably about costs and fees, develop mobile banking, make the interface in the banking application clear, increase the product variety of digital applications, increase the perception of reliability, take an active role in the management of users' savings, mobile applications should be more understandable and ease of use. has been reached.