Keçiboynuzu meyvesinden pinitol eldesi
Gaining pinitol from fruit of carob
  1. Tez No: 756079
  2. Yazar: ALİ SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Keçiboynuzu hem Akdeniz bölgesi hem de ülkemiz açısından günden güne değeri ve önemi anlaşılan yüksek oranda mineraller içeren bir bitkidir. Bu bitkinin meyvesinden uzun yıllardır pekmez, ve gam yapımında faydalanılmıştır, günümüzde ise unu kakaoya seçenek olmanın yanında sahip olduğu özel bir maddeyi yani pinitolü yüksek oranda içermesi önemini daha da arttırmıştır. Pinitol hayvan bünyesinde üretilemezken sadece bazı bitkilerde bulunmaktadır. Pinitolün kardiyovasküler, gastrointestinal, kolesterol, diyabet ile ilgili sağlığa olumlu katkıları olduğu tespit edilmesi pinitolün eldesi sentezi, saflaştırılması için birçok yöntem arayışlarına kapı açmaktadır bunun için de biyosentez ve kimyasal sentezi üzerine yöntemler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carob is a plant containing high levels of minerals, the value and importance of which is understood day by day both for the Mediterranean region and for our country. The fruit of this plant has been used in making molasses and gums for many years, and today, besides being an option for cocoa, the fact that it contains a special substance, pinitol, has increased its importance even more. While pinitol cannot be produced in the animal body, it is only found in some plants. Determining that pinitol has positive contributions to cardiovascular, gastrointestinal, cholesterol, and diabetes-related health has opened the door to many methods for obtaining pinitol, synthesis and purification. And for this, methods on biosynthesis and chemical synthesis were used.