Yeraltı elektrik dağıtım sistemi güvenilirlik analizi Batman ili Cumhuriyet-Şirinevler mahallesi elektrik dağıtım sistemi
Underground electricity distribution system reliability analysis Batman province Cumhuriyet-Şirinevler district electricity distribution system
- Tez No: 756104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET RIDA TÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kaliteli ve güvenilir bir elektrik güç iletim ve dağıtım sistemi, teknolojik ve ekonomik yönden gelişmek isteyen bir ülke için kaçınılmaz bir ön koşuldur. Bu nedenle, kamu hizmetleri, müşterinin güvenilirlik gereksinimlerinin karşılanmasını ve düzenleyici gereksinimlerinin mümkün olan en düşük maliyetle karşılanmasını sağlamak için çaba göstermelidir. Tüketiciye sunulan elektrik kesintilerinin %90'ının dağıtım sistemindeki arızalardan kaynaklandığı tüm dünyada bilinen bir gerçektir. Elektrik kesintileri sonucunda oluşan tüketicilerin ve kamunun maruz kaldığı kayıpların maliyeti güvenilirliğin önemi ortaya çıkaran bir değerdir. Dolayısı ile güvenilirlik elektrik planlama ve yatırım uygulamalarında dikkate alınmalıdır. Güvenilirlik, bir sistemin belirli bir zaman aralığında tanımlanmış bir görevi yerine getirme olasılığıdır. Güvenilirlik analizi yapılabilmesi için, sistemin bugüne kadarki çalışma süresinde yaşanan; sistemin çalışır ve arızalı durumları arasındaki geçişi temsil eden arıza sıklığının, arızalı durumdan çalışır duruma geçişi temsil eden onarım hızının ve onarımlar ve arızalar arasındaki ortalama sürenin ve arızalar arasındaki ortalama süre gibi verilerin bilinmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde elektrik güç sistemlerinin güç üretimi, iletimi ve dağıtımı işlevlerine sahip olduğu göz önüne alındığında, dağıtımdaki güvenilirliğe odaklanarak bir bölgedeki dağıtım sistemini üzerinde güvenilirlik analizi yapmaktadır. Batman İli Cumhuriyet ve Şirinevler Mahallesinde bulunan 33/0,4 kV gerilimindeki trafolarda oluşan elektrik kesintileri üzerinden şehir şebekesinin havai olduğu yıl ile yeraltı olduğu yıldaki kesinti sayıları ve süreleri üzerinden güvenilirlik hesapları yapılarak karşılaştırılması yapılmıştır. Bu karşılaştırmalar yapılırken SAIDI, SAIFI ve CAIDI gibi güvenilirlik indisleri hesaplanıp oluşan değişimler değerlendirilmiştir. Gerçek veriler üzerinden yapılan hesaplamalar ile yeraltı elektrik sistemin, havai elektrik sistemine göre güvenilirlik açışından üstünlüğüne değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
An uninterrupted and reliable electrical power transmission and distribution system is an inevitable prerequisite for the technological and economic growth of any nation. Therefore, utilities should strive to ensure that customer reliability requirements are met and regulatory requirements are met at the lowest possible cost. It's a well-known fact around the world that 90% of customer service interruptions are due to delivery system failures. The cost of losses incurred by consumers and the public as a result of power cuts is a value that reveals the importance of reliability. Therefore, reliability should be considered in electrical planning and investment applications. Reliability is the probability of a system performing a defined task in a given time period. In order to perform a reliability analysis, it is necessary to know data such as the frequency of failures, representing the transition between operating and failing states of the system, the repair speed representing the transition from fail to operating state, and the mean time between repairs and failures, and the mean time between failures, experienced in the system's uptime to date. Considering that electrical power systems have power generation, transmission and distribution functions, in this thesis, reliability analysis is performed on the distribution system in a region, focusing on reliability in distribution. Reliability calculations were made based on the number and duration of the interruptions in the year the city network was overhead and the year it was underground, over the power outages in the transformers with a voltage of 33/0.4 kV in the Cumhuriyet and Şirinevler Districts of Batman Province. While making these comparisons, reliability indices such as SAIDI, SAIFI and CAIDI were calculated and the resulting changes were evaluated. With the calculations made on real data, the superiority of the underground electrical system in terms of reliability compared to the overhead electricity system has been mentioned.