Çukurova Bölgesi kuru liman kuruluş yeri seçimi
Dry port location selection in Çukurova Region
- Tez No: 756103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİYE KUŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Şehircilik ve Bölge Planlama, Marine, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde küreselleşme sebebiyle artan dış ticaret faaliyetleri ile lojistik oldukça yaygın bir sektör haline gelmiştir. Mevcut temel taşıma modları olan karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığının hem altyapı hem de teknolojik gelişmeler sayesinde kullanımı artmış ve intermodal taşımacılık ortaya çıkmıştır. Kuru limanlar bu taşımacılık türüne bir örnektir. Taşımacılığın artması ile lojistik faaliyetlerde ve çevresel, ekonomik, politik ve sosyal olmak üzere kentsel ölçekte problemler ortaya çıkmış ve bu problemlere olası çözümler aranmıştır. Kuru limanların bu problemlerin çözümünde etkili olduğu gözlenmiş ve küresel ölçekte kullanımı yaygınlaşmıştır. Ancak Türkiye kuru liman kurulumu üzerine henüz altyapı çalışmalarını yürütme aşamasındadır. Bu tez kapsamında kuru limanların sağlayacağı avantajlar incelenip; dış ticaret hacmi ve hinterlandı geniş olan, buna rağmen mevcut kapasitesini bu problemlerden dolayı verimli kullanamayan Mersin Limanı ve buna bağlı olarak Çukurova Bölgesi için bir kuru liman kuruluş yeri seçimi çalışması yapılmıştır. Alternatif kuru liman alanları belirlenip bu kuru limanların kurulması durumunda çalışacağı liman ve çevre illerdeki Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, logistics has become a very common sector with increasing foreign trade activities due to globalization. Thanks to both infrastructure and technological developments, the use of road, rail, sea and air transport, which are the main modes of transport, has increased and intermodal transport has emerged. Dry ports are an example of this type of transport. With the increase in transportation, problems have emerged in logistics activities and urban scale, such as environmental, economic, political and social, and possible solutions have been sought for these problems. It has been observed that dry ports are effective in solving these problems and their use on a global scale has become widespread. However, Turkey is still at the stage of carrying out infrastructure works on the establishment of a dry port. Within the scope of this thesis, the advantages of dry ports are examined; A dry port location selection study was carried out for Mersin Port, which has a large foreign trade volume and hinterland, but could not use its current capacity efficiently due to these problems, and accordingly Çukurova Region. Alternative dry port areas have been determined and evaluated in terms of OIZs in the port and surrounding provinces in case these dry ports are established.