Farklı çözücülerle makroalg ekstraksiyonunun antimikrobiyal aktivite ve patojen mikro organizmalar üzerine etkileri
Effects of macroalg extraction with different solvents on antimicrobial activity and pathogenic micro organisms
  1. Tez No: 756132
  2. Yazar: BÜŞRA PEKSEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAHİR ALP, PROF. DR. DENİZ AYAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Algler biyoaktif sekonder metabolitlerin kaynakları olup, sucul ekosistemlerde bulunan fotosentetik organizmalardır. Makroalgler antimikrobiyal özelliklerinden dolayı önemli bir yere sahiptir. Akdeniz de yaygın olarak bulunan makroalglerin antimikrobiyal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yaptığımız çalışmada, kırmızı algler (Rhodophyta)'den Halopithys incurva, Jania rubens, kahverengi algler (Phaeophyceae)'den Stypopodium schimperi, Sargassum vulgare, yeşil algler (Chlorophyta)'den ise Ulva intestinalis türleri kullanılmıştır. Çalışmada aseton, etanol, kloroform ve metanol ekstraksiyonları kullanılarak Halopithys incurva, Stypopodium schimperi, Sargassum vulgare, Jania rubens, Ulva intestinalis türlerine ait eksraksiyonlardan kuyucuk difüzyon ve spektrofotometrik broth mikrodilüsyon yöntemi ile gram pozitif bakteri suşlarından Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, gram negatif bakteri suşlarından Escherichia coli ve Klebsiella pneumoniae'e ve maya olarak da Candida parapsilosis ve Candida tropicalis'e karşı antimikrobiyal aktivitelere bakılmıştır. En yüksek değer H. incurva'da K. pneumoniae'a karşı 0.56 mm değeri bulunmuştur. Antimikrobiyal aktivite değerleri yönüyle baktığımızda ise büyükten küçüğe doğru sırasıyla Halopithys incurva (0.56 mm), Stypopodium schimperi (0.41 mm), Sargassum vulgare (0.35 mm), Jania rubens (0.26 mm), Ulva intestinalis (0.23 mm) olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak kırmızı algler (Rhodophyta)'den Halopithys incurva antimikrobiyal etkisi bakımından bakteri ve mantarlara karşı en etkili tür olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Algae are the sources of bioactive secondary metabolites that are photosynthetic organisms found in the aquatic ecosystems. Macroalgae play an important role in antimicrobial properties. In this study, antimicrobial properties of macroalgae from red algae (Rhodophyta), Jania rubens, Stypopodium schimperi from brown algae (Phaeophyceae), Sargassum vulgare, and Ulva intestinalis from green algae (Chlorophyta), commonly found in the Mediterranean Sea, were determined. In the study, using acetone, ethanol, chloroform and methanol extractions, extracts of Halopithys incurva, Stypopodium.schimperi, Sargassum vulgare, Jania rubens, Ulva.intestinalis. were obtained by well diffusion and spectrophotometric broth microdilution method from gram positive bacteria strains Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis gram negative bacteria strains Escherichia coli and Klebsiella pneumonia and antimicrobial activities against Candida parapsilosis and Candida tropicalis as yeast. The maximum value was found in Halopithys incurva against Klebsiella pneumonia with a value of 0.56 mm. The antimicrobial activity values are ordered from the highest to lowest activity as Halopithys incurva (0.56 mm), Stypopodium schimperi (0.41 mm), Sargassum vulgare (0.35 mm), Jania rubens (0.26 mm), Ulva.intestinalis (0.23 mm). As a result, it was determined that Halopithys incurva from red algae (Rhodophyta) was the most effective species against bacteria and fungi in terms of its antimicrobial effect.