Yasal önalım hakkı
Legal preemption right
  1. Tez No: 756164
  2. Yazar: İSMAİL SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Tezimizde Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenen yasal önalım hakkını inceledik. Tezimizi giriş, üç bölüm ve sonuç kısımları oluşturmaktadır. Giriş bölümünde konunun takdimi ve sınırlandırması yapıldıktan sonra yasal önalım hakkının ekonomik, sosyal ve hukuki açıdan önemi açıklanmıştır. Birinci bölümde önalım hakkının tanımı ve tarihsel gelişimi ile önalım hakkının türleri anlatıldıktan sonra yasal önalım hakkının tanımı amacı ve hukuki niteliğine değinilmiştir. İkinci bölümde ise yasal önalım hakkının kullanılması için gerekli koşullar belirlenmiş, sonrasında yasal önalım hakkının kullanılamayacağı durumlar ile kullanılması tartışmalı konular açıklanmıştır. Bu bölümün sonunda yasal önalım hakkının kullanımında muvazaa iddiaları anlatılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise yasal önalım hakkının kullanılması ve sonuçları ile bu hakkın sona erme halleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we examined the legal preemption right regulated in the Turkish Civil Code. Our thesis consists of introduction, three chapters and conclusion. In the introduction part, after the presentation and limitation of the subject, the economic, social and legal importance of the legal preemption right is stated. In the first chapter, after the definition and historical development of the preemption right and the types of the preemption right, the definition, purpose and legal nature of the legal preemption right are explained. In the second part, the necessary conditions for the use of the legal preemption right have been identified, and then the situations in which the legal preemption right cannot be exercised and the controversial issues in its use are explained. At the end of this section, the allegations of collusion in the use of the legal preemption right are explained. In the third and last part, the use of the legal preemption right and its consequences and the termination of this right are examined.